Samsun Masonlarının kurmaya çalıştığı Şafak locası hakkında yeni bilgiler!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Masonlarının kurmaya çalıştığı Şafak locası hakkında yeni bilgiler!
08.12.2018 11:48:21

 

Samsun Masonlarının kurmaya çalıştığı Şafak locası hakkında yeni bilgiler!

​Masonların Karadeniz örgütlenmesi olarak kurulan ve Merkezi Samsun olması öngörülen Şafak Locası 20 yıldır açılamadı.

Samsunlu Masonlar tarafından 1990 yılından itibaren kurulabilmesi için çok uğraşılan fakat bir türlü Ankara’dan Samsun’a taşınamayan Şafak Locası uzun yıllardır Ankara locasında faaliyetlerini sürdürüyor.

Samsun da Osmanlı dönemimden itibaren Masonlar gizli gizli örgütlenmeye başladı. Mason locaları kapatılınca uzun bir sessizliğe gömülen Şafak Locası 1990 yılından itibaren yeniden yapılanabilmek için hareketlenmeye başladı.

AK Parti’nin iktidara gelmesiyle büyük ümitsizlik yaşayan Şafak locası bu tarihten itibaren kan kaybetmeye başladı.

Samsun’da AK Parti’nin sürekli yüksek oy almasından ve bütün resmi kurumlarda söz sahibi olmasından tedirgin olan Samsunlu Masonlar aynı zamanda Samsun yerel basının çok fazla Mason muhalifi olmasından da rahatsız oldular.

ROTARY VE LİONSLAR OLARAK DEVAM EDİYOR

Şafak locası nihayet kendini feshederek Ankara Locası’na iltihak etti.

Samsun’da Rotary ve Lionslar olarak çalışmalarına devam ediyor.

Samsun Şafak Locasının kurucu lideri geçen yıl vefat eden Psikiyatr Nejat A., liderlik görevini halen Migros’ta üst düzey yönetici Cengizhan E. Devam ettiriyor.

Samsun’dan Ankara Locasına devam eden fakat Şafak Locasına kaydolmayan bir isim var O da beyaz eşya ticareti yapan Emin B. U.

Emin B. U.  hakkında çok tutkulu olduğu ve yaşına rağmen her toplantı için Samsun’dan Ankara’ya gittiği notu da düşülmüş.

Şafak Locası'na bağlı olanların daha önce farklı localara bağlı oldukları ve bir çoğunun Sabetay, gizli Ermeni ve Rum oldukları da gelen bilgiler arasında.

Şafak Locası’nın kurucularının tamamı Samsunlu değil fakat zaman içerisinde Loca Yönetimi Samsunlulara geçmiş ve şuan itibariyle Şafak Locasına Ankara Locası öncülük yapıyor.

Samsunlu isimler ise Ankara Locasında Şafak Locası için çırak olarak alıMason yetiştirmeye devam ediyor.

Samsun’da açılması öngörülen ve Masonların Karadeniz yapılanması olan Şafak Locası 1999 yılında kuruluş çalışmalarına başlamış ve 40 kişilik sayıya ulaşmıştı.

 

LOCA TUTANAKLARI

Akasyamhaber Şafak Locası hakkında gizli belge ve tutanaklara da ulaştı.

İşte o gizli belge ve tutanaklara göre ŞAFAK Locası hakkında bilgiler;

Türk Masonluğunu Türkiye geneline yaymak gibi kutsal bir misyonu olan 170 numaraları Şafak Muhterem Locası, Evrim, Doğuş, Yunus Emre ve Kutup Yıldızı Muhterem Localarından 41 kişinin Ankara vadisinde 18 Şubat 2001’de kurulmuştur.

21’i Samsun’da ikamet eden kişilerden meydana gelen ve misyonundaki ilkadımı Samsun’da bir Loca açmak olan Şafak Muhterem Locası Hür Masonluk yolunda 18 Şubat 2001 Pazar günü saat 14.00’da ilk toplantısını yapmıştır.

Kurucu Üstad Muhterem Muhterem Ayhan Ö., 18 Şubat 2001 ile 26 Mayıs 2001 döneminde 2’si Samsun, 2’si Ankara’da ikamet eden 4 kardeş tekris edilerek İK tebenni ederek Locaya alınmış. İK başka locaya tebenni ederek ayrılmıştır. Locanın matrikül sayısı böylelikle 45’e ulaşmıştır.

ŞAFAK Muhterem Locası Nisan 2001 tarihinde gerçekleştirilen seçim sonucunda Üstad Muhteremlik görevini Uğur T. Kardeşe teslim etmiştir.

Üstad Muterem Muterem Uğur T Kardeş, 27 Mayıs 2001 – 24 Mayıs 2003 döneminde 13’ü Samsun’da 14’ü Ankara’da ikamet eden 27 Kardeş tekris edilerek locaya alınmış, 2 Kardeş gayrı muntazam ilan edilmiş, 1 kardeş başka locaya tebenni etmiş etmiş olup locadan ayrılmıştır.

Loca matrikül sayısı bu dönemde 69’ ulaşmıştır.

28 Ekim 2001 tarihinde ilk Tenue Blanche yapılmış, bu geceye Büyük Üstad En Muhterem Demir S Kardeş bir önceki Büyük Üstad En Muhterem Tunç T., büyük kurul üyeleri ve diğer muhterem Locaların eylemli ve Önceki Üstad Muhteremlerinin katılımıyle ilk beyaz gece kutlanmıştır.

20 Nisan 2003 tarihinde yapılan Loca seçimleri sonucunda Üstad Muhterem Muhterem Uğur T Kardeş 25 Mayıs tarihinde seçilmiş Üstad Muhterem Yıldırım D. Kardeşe görevi teslim etmiştir.

Üstad Muhterem Muhterem Yıldırım K. Kardeş 25 Mayıs 2003 döneminde 01 Mart 2004 itibariyle 2 kardeş tekris edilerek, 1 kardeş tebenni ederek, locaya katılmış ve matrükül sayısı 76’ya aktif üye sayısı 72’ye ulaşmıştır.

72 Kardeşten 32 Kardeş Samsun’da ikamet etmektedir.

ŞAFAK MUHTEREM LOCASI (2004)

Samsunlu Masonlar Şafak locası Rotary Lionslar Samsun Mason locaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER