Aşımızı Yaptıralım, Yaptırmayanları İkna Edelim!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Aşımızı Yaptıralım, Yaptırmayanları İkna Edelim!
15.07.2021 11:20:05

 

Aşımızı Yaptıralım, Yaptırmayanları İkna Edelim!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da yürütülen aşı çalışmalarının ildeki son durumu hakkında bilgi verdi

Oruç şunları kaydetti;

“İlimizde Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatıyla başlattığımız aşı çalışmalarında şehir merkezi, kırsal demeden, şehrimizin her noktasında, 1000 kişilik aşı ordumuzla, güçlü bir çalışma yürütüyoruz. Bu özverili çalışma sayesinde vaka sayımız bu hafta da düşüş göstererek yüz binde 23,97’ye geriledi.

Aşının gücü ve etkin aşılama çalışması sayesinde vaka sayılarımızı sevindirici noktalara çeksek de Sağlık Bakanımızın da açıkladığı gibi, ülkemizde delta varyantının etkilerinin gün geçtikçe daha fazla hissedildiğini görüyoruz. Bulaşıcılık oranı iki kat daha yüksek olan bu varyantın etkisinden ilimizi korumanın tek yolu da aşımızı yaptırmamızdan geçiyor. 

Ancak aşı hakkını elde eden yaş grubu gençleştikçe ilimizde aşıya ilgi noktasında da bir düşüş olduğunu görüyoruz. Artırılan ekip sayılarına ve yaygın randevusuz aşı uygulamasına rağmen, son iki hafta içinde ortalama günlük aşı sayımız 20 binlerden 10 binler seviyesine geriledi.

Rakamlar bize aşılama çalışmalarında gençlerimizin çok daha fazla desteğine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Özellikle 17 – 39 yaş arası gençlerimizin aşılarını ertelediğini görüyoruz. 40 yaş üstü nüfusumuzda en az bir doz aşısını olmuş kişi oranımız %80’e ulaşmışken; 17-39 yaş grubu gençlerimizde bu oran %44’e geriliyor.

Gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sevgili gençler lütfen sıranız geldiğinde tereddüt etmeyin, ertelemeyin. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruma altına alın. Aşının koruma gücünü ilimizin bütününe yaymak için size ihtiyacımız var. Yanınıza bir arkadaşınızı da alarak gelin ve aşınızı yaptırın. Aşı kardeşi olun. Aşının bize kattığı güçle ilimizi delta varyantından hep beraber koruyalım.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak aşı alanlarımızın birçoğunda randevusuz aşı uygulaması gerçekleştirdiğimiz gibi, sağlık tesislerimizde de başvuru yapan vatandaşlarımız randevusuz olsa da kimseyi geri çevirmeden aşılarını yapmaya gayret gösteriyoruz. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın tarlalarına, bahçelerine kadar giderek aşılama çalışması yürütüyor.

İlimizde aşı oranı bugün itibariyle %63,6 düzeyinde. %65’e ulaşarak Sarı renge ulaşmamıza az kaldı. Ancak Mavi rengin rakamı olan %75’e ulaşmak için önümüzde daha zorlu bir yol var.

Bu zorlu yolu aşmak için özellikle bayram öncesi ve bayram süresince daha büyük bir hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Lütfen aşımızı yaptıralım, yaptırmayanları ikna edelim, bayramı ne kendimize ne sevdiklerimize zehir etmeyelim. Koronayı bu bayram ilimizden el birliğiyle uzak tutalım.”

  

Aşımızı Yaptıralım Yaptırmayanları İkna Edelim!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER