Avrupanin En Büyük Kağit Fabrikasi Aydın’da Açıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Avrupanin En Büyük Kağit Fabrikasi Aydın’da Açıldı
15.01.2022 16:41:15

 

Avrupanin En Büyük Kağit Fabrikasi Aydın’da Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Söke’de Batı Kipaş Kâğıt Sanayi İşletmeleri Fabrikası’nın açılışını gerçekleştirdi.

Fabrika açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük üretim tesisi olan fabrikayı Türkiye’ye kazandıran Kipaş Holding ile projeye destek veren kurumları tebrik ederek, tesiste çalışan ve çalışacak olanlara başarılar diledi.

Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen tesisin, kâğıt alanında Türkiye’nin büyük bir ihtiyacını gidereceğine ve cari açığın azaltılmasına önemli katkılar sunacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 250 milyon dolarlık kâğıt ithalatını sonlandıracak olan tesisin, aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat da gerçekleştireceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Tesisimiz böylece, toplamda 450 milyon dolar civarında cari açığın kapanmasına katkı verecek. 330 dönüm alan içerisinde 200 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan tesisimizin ikinci etap yatırımları da hızla devam ediyor. Yüzde 40’ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak.”

Çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek fabrikanın, Türk ekonomisinin yeşil dönüşümüne de önemli hizmetleri olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son teknolojiye sahip makinelerle donatılan tesiste, yüzde 100 geri dönüşümlü atık kâğıttan üretim yapılacağını bildirdi.

Kipaş Holding’in bu yatırımını “Stratejik Yatırımların Teşviki Sistemi” kapsamında desteklediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, oluşturduğu ekonomik ve sosyal katkı göz önünde bulundurulduğunda, kâğıt fabrikasının aldığı destekleri sonuna kadar hak ettiğini kaydederek, “Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabında girdiği bir dönemde, yatırımlarına hız kattıkları için Kipaş Holding’e ülkem, milletim ve tüm Aydınlı vatandaşlarımı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupanin En Büyük Kağit Fabrikasi Aydın’da Açıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert