Samsun Haber
Giriş Tarihi : 17-03-2023 12:18   Güncelleme : 17-03-2023 12:18

Başarılı Matematik Profesöründen Örnek Olması Gereken Değerler Eğitimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Matematik Bölümünün başarılı Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Türkiye’ye örnek olması, gösterilmesi gereken bir değerler eğitimine imza attı.

Başarılı Matematik Profesöründen Örnek Olması Gereken Değerler Eğitimi

Emin Kasap, başta ilahiyatçı eğitimcilerin örnek bir numune olarak uygulaması gereken bir düşünceyle Esma ül Hüsna’yı ezberleyen öğrencilere altın hediye edeceğini duyurdu.

NE OLDUYSA BUNDAN SONRA OLDU.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin başarılı matematik profesörünün örnek uygulaması Samsun’un laikçi – seküler zihniyetini rahatsız etti.

İçinde bunduğumuz mübarek üç aylara ve yaklaşmakta olan Ramazan’ın manevi iklimine aldırmadan matematik alanında başarılı olan Prof. Emin Kasap’ı bilimle değil inancıyla eleştirerek hedef tahtasına koyan laikçi – seküler zihniyet bir matematik profesörünün Esma ül Hüsna sevgisi ve hassasiyetine alışık olmadıkları için rahatsızlıklarını orantısız güç kullanarak manşetlerden göstermeye başladı.

Eski Türkiye özlemcisi laikçi - seküler zihniyete göre bir matematik profesörünün ne işi olabilirmiş Esma ül Hüsna ile..

Başarılarıyla ve insani münasebetleriyle üniversitede ve sosyal çevresinde hemen hemen herkesin sevip saydığı, hem matematik alanında, hem proje anlamında ülkemizin parmakla gösterilen bilim adamını İslami hassasiyetlerinden dolayı karalamaya yeltenen bu zihniyetin oluşturmaya çalıştığı İslam düşmanlığı zincirine üzülerek belirtelim ne yazık ki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü İlahiyatçı Profesör Yavuz Ünal da dâhil odu.

NERESİ YANLIŞ

Kamusal alan olarak ifade edilen ve bazı gerici, ham yobaz, lailçi – seküler zihniyet tarafından dini alan dışı olarak tarif edilen resmi kurum içinde, derste dahi uygulansa gayet güzel ve yerinde örnek bir değerler eğitimi olabilecek bir uygulamayı vatsap grubuna dahil olan öğrencilere, “Buhari ve Müslim’de ‘Allah’ın 99 ismi vardır. Kim bunları ezberlerse cennete girer’, “Arkadaşlar Ramazan ayı sonuna kadar Allah’ın 99 ismini ezberleyene 1 gram altın, anlamları ile birlikte ezberleyene 2 gram altın hediye edilecektir. Ramazan sonlarına doğru sizlere vereceğimiz iftar yemeğinde ödüller verilecektir. Katılmak isteyenler bana özelden mesaj atsınlar.” Tavsiyesi yapan Profesör Emin Kasap’ın hürmete ve takdire şayan bu hareketinin rektöre göre nesi ve neresi yanlış anlam veremedik.

Güya maneviyat ile bilimin yan yana el ele kol kola yürüyebileceğine inanmayan veyahut kabul edemeyen veyahut tahammül edemeyen zihniyete destek veren açıklamaları bir ilahiyatçı olan rektöre yakışmadı.

Kendisine bu hususta görüş soranlara, öncü bilim adamları Kopernik ile Bruno’nun da birer ilahiyatçı olduklarını, Galile’nin bilimsel çalışmalarını kiliseye sunduğunu hatırlatmasını ve ilahiyatçıdan bilim adamı oluyor da bilim adamından neden dindar veyahut ilahiyatçı olmuyor diye sormasını beklediğimiz OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, bilim ile dini kafa kafaya tokuşturmaktan başka bir şey bilmeyen ve bundan tuhaf bir zevk alan skolastik zihniyetteki laikçi – seküler dogmacıların ekmeğine yağ süren ve onları destekler;

“Tabi bu bizim uygun bulduğumuz bir davranış değil” mahiyetteki açıklamaları Esma ül Hüsna severleri ziyadesiyle rahatsız etti.

Recep YAZGANRecep YAZGAN