Camide Protokol Olmaz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Camide Protokol Olmaz!
14.07.2021 11:13:04

 

Camide Protokol Olmaz!

Kemal Efendi Vakfı hafızlık İcazet Merasiminde cami içerisine protokol koltuklarının konulması tepki çekti.

Camide protokol koltukları konulmasını değerlendiren eski Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, şunları kaydetti:

“Numan Bey'i tanırım, nezaketli bir kişidir. Ona emrivaki yapılmış anlaşılan. Protokol gelmiş, şu kadar kişi gelmiş koltuklar koyalım. Medeniyet tarihimizde bu yok. Camilere bu tür şeylerin getirilmesi uygun değil. Haram veya caiz değil demiyorum ama bizim kültürümüzde yok, şık da değil. Camiye Cumhurbaşkanlığı Forsu bile olsa konulması uygun değil. Cami ibadet ortamı, farklı şeylere dönüştürülmemeli. 15 asırlık bir tecrübemiz var.”

CAMİ, ALLAH'IN EVİ VE İBADETHANELERDE ALLAH'IN KULLARI EŞİTTİR

Eski Üsküdar ve Beyoğlu müftüsü ve eski İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Fatih Camii'ndeki görüntüleri şöyle değerlendirdi:

“Ben de müftü iken bu tür icazet törenleri yapıldı ve katıldım. Hatta birinde uzun sürünce dizlerimiz üzerine oturmaktan ayaklarımız ağrımıştı. Fatih Camii'ndeki görüntü, dinen haram ya da yanlış değil. Ama camide protokol oluşturulması, ayrı koltuklar konması olmaz. Çünkü cami, Allah'ın evi ve ibadethanelerde Allah'ın kulları eşittir. Sadece yaşlı ve oturamayacak durumda olanlara koltuk verilebilirdi. Bizim kültürümüzde bu tür görüntüler olmadı.”

Camide Protokol Olmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER