Canik Belediyesi’nin Çalıntı Logosu değiştirildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Canik Belediyesi’nin Çalıntı Logosu değiştirildi
06.08.2023 11:48:10

 

Canik Belediyesi’nin Çalıntı Logosu değiştirildi

Canik Belediyesi eski başkanı Osman Genç’in yarışma açarak birinciye layık görülen çalışma olmadığı için Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde bir akademisyene çizdirdiği Canik Belediye logosu değiştirildi.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı tarafından değiştirilen önceki logonun çalıntı olduğu akasyamhaber tarafından ortaya çıkartılmıştı.

Canik Belediyesi 2012 yılında uzun süre üzerinde çalıştığı yarışma ile  sonuçlandıramadığı için de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yrd. Doç Dr. Ali Seylan’a çizdirdiği ve ardından “Karadeniz’in Göz Bebeği” sloganı ile tanıttığı logonun ROCHE firmasının Redoxon isimli vitamin C ilacının logosu ile bire bir aynısı olduğu ortaya çıkmıştı.

SADECE RENGİ DEĞİŞİKTİ

Canik Belediyesi düzenlediği logo yarışmasında istenilen ve beğenilen bir logo çıkmayınca yarışmanın süresini uzatmış ancak gelen çalışmalar arasından Canik Belediyesi logosu çıkmamıştı..

Bunun üzerine belediye, logo tasarım işini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Anasanat dalı öğretim görevlisi Grafik Tasarım ve Temel Tasarım uzmanı Yrd.Doç.Dr.  Ali  Seylan’a sipariş vermişti.

Çıkan sonuç belediye tarafından çok beğenildi ancak bir süre sonra kabul edildi.

Akasyamhaber logonun ROCHE firmasının Redoxon isimli vitamin C ilacının logosu ile bire bir aynı olduğu sadece renklerinin farklı olduğu ortaya çıkarmıştı.

O zaman konuyla alakalı görüşlerini e posta yoluyla sorduğumuz Yrd. Doç. Dr. şimdi OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Seylan şu ifadeleri kullanmıştı;

“Bu bakış açısıyla hiç kimse daire, kare, üçgen gibi geometrik formları kullanamazdı. İyi ki bir geometriciden böyle bir mail almadım. Önemli olan görüntüden aldığınız toplam etkidir. Renk, biçim ve bir araya geldiklerinde oluşturdukları kavramsal yüklerdir.

Ki logoda paylaştığım herkes gözbebeği, hedef, Canik'in C'sini ve mavi ile deniz kavramlarını çok zorlanmadan görebiliyor.”

2012 yılındaki ilgili haberimiz için resme tıklayınız;

canik logo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı