Eğitim iş din eğitiminden rahatsız oldu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitim iş din eğitiminden rahatsız oldu!
16.01.2023 17:03:28

 

Eğitim iş din eğitiminden rahatsız oldu!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cuma hutbesinde velileri seçmeli dersler hususunda uyarmasına sözde eğitim sendikası Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay’dan tepki geldi.

Sözde eğitim sendikası Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, öğrencilerin din derslerini seçmeleri konusunda uyaran hutbeye tepkisini CHP’li Özgür Özel benzeri cümlelerle gösterdiği açıklamasında,  “Şimdi bu gerici kuşatmaya Diyanet’in de katıldığını görüyoruz. Diyanet, kendi alanındaki sorunlara odaklanmalı; eğitimden elini, dilini çekmeli” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, ‘En güzel isimler Allah’a aittir’ başlıklı cuma hutbesinde velilere uyarıda bulunarak, seçmeli ders olarak okutulan “Kuranı kerim”, “Peygamberimizin hayatı” ve “Temel dini bilgiler” derslerinin seçmeli ders olarak seçilmelerini tavsiye edilerek,

“2023-2024 eğitim öğretim yılı için okullarımızdaki ders seçimleri başlamıştır. Yavrularımızın bu dersleri seçmeleri için gerekli hassasiyeti gösterelim. Ciğerparelerimizin, rabbimizi, peygamberimizi, kitabımızı, hâsılı yüce dinimiz İslam’ı öğrenmelerinin en kıymetli sorumluluğumuz olduğunu unutmayalım” denilmişti.

GERİCİ KUŞATMAYMIŞ

Sözde eğitim sendikası Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay,“İktidar, birkaç yıldır MEB eliyle seçmeli dersleri, ‘belli derslerin arasından seçmeli’ hale getirdi. Ancak sonuç yetersiz bulunuyor olmalı ki eğitimle ilgili bir konuda bu kez Diyanet devreye sokuluyor” diyerek dini eğitime karşı olduğunu aleni bir şekilde duyurmuş oldu.

Her yıl, MEB’in hazırladığı seçmeli ders afişlerinde sadece dini derslerin ön plana çıkarıldığını, okul müdürlerine en tepeden “Öğrencilerinizin bu dersleri seçmesini sağlayın” talimatı verildiğini, birçok okulda pozitif bilimlerle ilgili derslerin “yetersiz katılım” bahane edilerek seçmeli dersler arasından çıkarıldığını vurgulayan sözde eğitim sendikası Eğitim İŞ Genel Başkanı Özbay, “Şimdi bu gerici kuşatmaya Diyanet’in de katıldığını görüyoruz. Son LGS ve YKS, öğrencilerin ezici çoğunluğunun Türkçe’yi bile öğrenemediğini, matematik ile fen bilimlerinde başarısız olduğunu, neden-sonuç ilişkisi kurmakta dahi zorlandığını ortaya koyarken, sadece gerici tabanı tatmin etmek için dini derslerin öne çıkarılmasını mantıksız ve vicdansız buluyoruz. Diyanet, kendi alanındaki sorunlara odaklanmalı; eğitimden elini, dilini çekmeli. Bugün ülkede din adı altında cinayetler işlenirken, hırsızlıklar ve usulsüzlükler yapılırken, ufacık çocuklar zorunlu eğitim kavramına rağmen tarikat evlerinde hapsolup cinsel istismara sürüklenirken, Diyanet’in bunlara değil seçmeli derslere kafa yorması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Kadem Özbay’ın açıklamasına sosyal medya üzerinden tepkiler gecikmedi;

Sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarda;

“Eğitim İş'i "ekran yüzü" ne kanıp göz kırpan ya da  üye olan bu milletin inancı ve değerleri ile sorunu olmayan eğitim çalışanlarının malûm sendikanın gerçek yüzünün ne  olduğunu bilmenizde fayda var.

Bunların derdi milletin çocuklarına din eğitimini yasaklamak.”

“CHP'li Özgür Özel ile bunların kafası aynı. O da çocuklara verilecek din eğitimi için "Ortaçağ zihniyeti" diyerek kinini kusmustu.

Eğitim İş anlayacağınız gerçek CHP'nin arka bahçesidir.”

 

Eğitim iş din eğitiminden rahatsız oldu!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri