Advert
Fetö Avrupa'da Mahkeme Kuruyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fetö Avrupa'da Mahkeme Kuruyor!
04.08.2020 16:04:18

 

Fetö Avrupa'da Mahkeme Kuruyor!

AİHM'nin Türkiye lehine verdiği kararlarla perişan hale gelen FETÖ'cüler, Belçika'da 'sembolik' olarak bir mahkeme kurmaya çalışıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) umduğunu bulamayan FETÖ'cüler, yurt dışında yeni bir oyunun peşinde.

 

AİHM'den çoğu zaman Türkiye'deki mahkeme kararlarını destekleyen kararlar çıkarken; bunu hazmedemeyen örgüt mensuplarının, Belçika'da 'sembolik' olarak bir mahkeme kurmaya çalıştığı belirtiliyor.

 

Kurulan bu mahkemeyle darbe girişimi, sınav sorularının çalınması ve Ergenekon, Balyoz ve askerî casusluk gibi davalardan yargılanan örgüt mensuplarına yönelik sözde hak ihlalleri uygulandığına yönelik kararların çıkarılmaya çalışılacağı ifade ediliyor. Sembolik mahkemede ABD ve Avrupa'da bulunan firari FETÖ’cü eski hakim ve savcıların görev alacağı iddia ediliyor. Örgüt mensuplarının mahkemenin kurulması için bağış toplamaya başladığı da ifade ediliyor. Sembolik mahkemeden çıkan kararların AİHM nezdinde herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

 

15 Temmuz’un ardından FETÖ'cüler tarafından AİHM'ye çok sayıda başvuru yapılmıştı. Başvurulardan bazıları sağlık durumu ile cezaevi şartlarının uyumlu olmadığı, bazıları da tek kişilik odada tutulmanın kötü muamele teşkil ettiği iddialarıyla ilgiliydi. AİHM, bu başvurularla ilgili ret kararı vermişti. AİHM'in ret kararı verdiği kişiler arasında, Gülen'in avukatlığını yapan Abdulkadir Aksoy, FETÖ'nün kıdemli avukatlarından Mehmer Rasim Kuseyri ile Akın İpek'in kardeşi Cafer Tekin İpek de bulunuyor.

Kaynak: Türkiye

FETÖ AİHM Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Belçika Mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert