Güncel
Giriş Tarihi : 05-08-2023 12:02   Güncelleme : 05-08-2023 12:17

Full Spectrum Led Bitki Yetiştirme Lambaları

Full Spectrum Led Bitki Yetiştirme Lambaları

Full spectrum led bitki yetiştirme lambaları, ve HID HPS MH lambalar bitkilerin büyümelerini ve çiçek vermelerini sağlayan renk dalga boylarının bitkiye yapay olarak sağlarlar. Bitkilerin büyüme dönemlerinde mavi ışığıa veya 6500k ışığa ihtiyaç duyarlar. Çiçeklenme dönemlerinde ise kırmızı veya 3000k -  3500k ışık dalgalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu ışıkların birlikte verildiği ışıklara full spectrum lambalar adı verilir. Samsngun ürettiği grow led teknoloji konusunda sürekli ilerlemektedir. Her yıl kullanımı artmakta olan bitki yetiştirme lambaları insanların kendi evlerinde tarım yapmalarına olanak sağlamaktadır.

 

Türkiye de led bitki lambalarının kullanımı

 

Dünya çapında çok daha fazla kullanıma sahip bitki yetiştirme lambaları nın yerini tasatturflu ve yeni teknolojilerle her yıl geliştirildikleri için led bitki lambaları almıştır. Led lambalar homojen lambalara göre çok daha uzun ömürlüdür. Gerekli şekilde ısı ölçümleri yapılarak üretim sağlanmalıdır. Çünkü led lambaların uzun ömürlü olmalarını sağlayan en önemli şeylerden biri led lambanın az ısınmasıdır. Ne kadar az ısınır ise o kadar uzun dayanır. Bilinen led bitki lambası üreticileri Samsung, Osram, Cree, Citizen gibi bilindik markalardan oluşmaktadır. Her yıl yeni modelleri çıkan bu lambaların hasar verimliliği yıllar içersinde artmaktadır. Güneş ışığına en yakın renkler tespit edilerek lambaların bitkiler üzerinde denenmesi ile geliştirilen led bitki lambaları.

 

Gelecekte Tarım Sistemleri

 

Toprak kirliliğini ve nüfusun her geçen gün artması nedeni ile gelecekte tarım alanlarının azalması sebebi ile yetersiz kalacak üretimler, topraksız tarım ile belki çözüm sağlayacaktır. Özellikle çok dar alanlarda kullanılan dikey tarım sistemleri hem insanların merakı hem de balkonlarda küçük bir alan ile evdeki bitki ihtiyaçlarını sağlayabilecekleri için. Dikey tarım denemeleri yapmaktadırlar.

Recep YAZGANRecep YAZGAN