İkinci Çeyrek Büyüme Rakamları Umutlarımızı da Büyüttü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İkinci Çeyrek Büyüme Rakamları Umutlarımızı da Büyüttü
01.09.2022 16:39:51

 

İkinci Çeyrek Büyüme Rakamları Umutlarımızı da Büyüttü

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüme kaydetti

 

MÜSİAD Samsun Başkanı Hasan Tahsin ŞENGÜL, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunurken;

‘‘yılın ikinci çeyreğinde finans, hizmetler ve sanayi sektörleri öncülüğünde yüzde 7,6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü." dedi.

Başkan ŞENGÜL rakamların memnun edici olduğuna dikkat çekti.

“MÜSİAD olarak, birçok kuruluşun karamsar tahminlerde bulunduğu dönemlerde dahî Türkiye ekonomisine güvenimizi ifade etmiştik. Türkiye ekonomisi, bu dönemde de imalâta ilişkin mevcut kapasite ve kabiliyetini sürdürmüş ve hem küresel hem de bölgesel üretim üssü olma iddiasını perçinlemiştir.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,5’le oldukça başarılı bir performans sergileyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte de yüzde 7,6 oranında büyüyerek ihracat ve üretim konusunda başarısını sürdürürken, G20’de 2’nci sırada yer alarak küresel ekonomi içerisinde yine pozitif ayrışmıştır.

Küresel ekonominin henüz Covid-19 şokunu tam anlamıyla atlatamadan Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ciddi bir sarsıntı yaşadığı yılın ikinci çeyreğinde, Türkiye ekonomisinin büyüme oranları istihdam, üretim ve ihracatımızın geleceği adına umut vericidir.

Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme sürecinin önümüzdeki dönemde de süreceğini  ve OECD, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların ülkemize yönelik büyüme beklentilerini yukarı yönde revize etmek zorunda kalacaklarını tahmin ederken bir yandan da bu büyüme ve verilere bakıldığında istikrarlı gidişatını sürdüren ve güven ortamını sağlayabilen Türkiye, 2022 yılında ekonomisini büyütebilen nadide ülkelerden biri olacağına inancımız tamdır.’’ dedi.

 

 

 

İkinci Çeyrek Büyüme Rakamları Umutlarımızı da Büyüttü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri