İşkur’dan Usulsüz, Kayıtsız ve Adaletsiz Mülakat!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşkur’dan Usulsüz, Kayıtsız ve Adaletsiz Mülakat!
08.09.2020 13:58:59

 

İşkur’dan Usulsüz, Kayıtsız ve Adaletsiz Mülakat!

İŞKUR tarafından yapılan Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı Alımı Sınavı ve mülakatlarında puanlarının açıklanmadan atama yapılması birçok soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Skandalın yargıya taşınmasının ardından İŞKUR genel müdür vekilinin “çok gizli” ibareli evrakı mahkemeye göndermesi şaibe iddialarını güçlendirdi.

 

KENDİ İLAN METNİNİ ÇİĞNEDİ

İŞKUR tarafından yapılan sınava bin 897 kişi girerken, ne sınavı kazananların ne de sınavı kaybedenlerin mülakat puanları bile açıklanmadı. Söz konusu durumla kurumun ilan metnine koyduğu bazı maddeleri çiğnediği görülürken, mülakata girenlerle ilgili hiçbir kayıt alınmaması dikkat çekiyor. Olayın mahkemeye taşınmasının ardından mahkeme kanalıyla İŞKUR’dan istenilen sınava girenlerin listesinin dönemin İŞKUR Genel Müdürü vekili Cafer Uzunkaya imzası ve ‘çok gizli’ ibaresi ile gönderilmesi sınavla ilgili şaibe iddialarını güçlendirdi.

 

ADAYLARIN PUANLARI BİLE AÇIKLANMADI

Millî Gazete’nin ulaştığı çok gizli ibareli belgede sınavla ilgili bilgiler aktarılırken, farklı soruları da beraberinde getirdi. Söz konusu durumla ilgili ‘çok gizli’ ifadesinin kullanılması sınava kaç kişinin katıldığı, kaç kişinin hak kazandığı, sınava hiç katılmayan ama başarılı olan var mı sorularına neden oldu. Öte yandan akıllara durgunluk veren bir diğer meselenin ise adayların puanlarının adaylardan dahi gizli tutulması ve sonuçların puan verilmeden açıklanması şaibe iddialarını tekrar güçlendirdi.

 

CUMHURBAŞKANI, YAPILAN HATADAN HABERDAR MI?

Sınavda yaşanan şaibe iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulanan mağdurlar, “Bu usulsüz, kayıtsız ve adaletsiz alımdaki mağduriyetimiz giderilsin. Mülakat iptal olmalı ve herkesin yerleştirilmesi KPSS puanlarına göre yapılmalıdır. Eğer sınav iptal olmayacaksa mağdur edilen bizler boş bırakılan kadrolara atanmalıyız. Çünkü bu sınavda İŞKUR atama yaptığı hiçbir adaya puan vermemiştir. Atananların bizlerden bir üstünlüğü yoktur. Lütfen bu atamadaki usulsüzlüğü görünüz. Bakanlığınızın yaptığı bu hatadan haberdar olmadığınızı umuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak; Milli Gazete - Muhammed Vefa

İŞKUR Mülakat İŞKUR Genel Müdürü vekili Cafer Uzunkaya Cafer Uzunkaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri