İstiklâl Marşı Yılı İlânında TYB’nin Gayreti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İstiklâl Marşı Yılı İlânında TYB’nin Gayreti
26.12.2020 08:46:26

 

İstiklâl Marşı Yılı İlânında TYB’nin Gayreti

Millî kültür, edebiyat ve fikrin muhafızı Türkiye Yazarlar Birliği’nin kaç zamandır konferanslar, programlar düzenleyerek ve beyannâmeler yayınlayarak yürekten fışkıran gayret ve teklifiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi ve beş siyasî partinin tasdikiyle nihayet “2021 yılı İstiklâl Marşı Yılı” olarak ilân edildi. Şahsîleştirmek gayesiyle söylemiyorum, bu gayretin içinde büyük emeği olan TYB’nin kurucu şeref başkanı ve “Câmideki Şair Mehmed Âkif” kitabının yazarı D. Mehmet Doğan’ı hassaten zikretmek gerek.

Millî mutabakat ve millî anayasa vasfına sahip İstiklâl Marşı’nın kabul edilişinin yüzüncü yılı dolayısıyla yapılan bu ilân İstiklâl Marşı’nın millî (ulusal değil, asıl mânasıyla) fikirlerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için küçük de olsa bir sevinç pırıltısıdır. Kurulan Cumhuriyet Devleti İstiklâl Marşı’nın ruhuna ve çağrısına icabet etmese de son tüten ocağımız Türk Devleti ve milletinin şahs-ı mânevîsi ve kimliği için bir kaynak, bir dâvet manzumesi olan millî marşımız nâmına sevindik…

 

İstiklâl Marşı’ndan özür dilenmeli

Millî marşımıza karşı yıllarca mahcuptuk ve içimiz buruktu. Onu kerhen söyleyip dinleyen Kemalist Cumhuriyetin mensuplarının reddiyeci ve ukala tavırlarından az incinmedik. Okullarda rutin ve sun’i bir gösteriye dönüştürülen, dâvetinden, mânasından bihaber, hemen geçiştirilmesi gereken ruhsuz ve heyecansız bir temsil derekesine düşürüldüğünü kim inkâr edebilir? 

 

Meclis’ten ve partilerin tasdikinden geçen “İstiklâl Marşı Yılı” Kemalist olmakla malûl asker, siyasetçi, yazar, akademisyen ve derin bürokratların “Bu marş Türkiye’yi temsil edemez, çağdaş Atatürkçü ideallerimizi yansıtmıyor…” diyerek, İstiklâl Marşı’na, dolayısıyla bize, yâni millet değerlerimize ettikleri hakaretleri unutturur mu acaba? 

 

28 Şubat’ın darbeci generallerinin Mehmed Âkif’e ve İstiklâl Marşı’na saldırılarından millet kimliğimizin aldığı darbeleri unutmak mümkün olmuyor. Mehmet Âkif’e “Arap hayranı mürteci şair” ve millî marşımız için “İstiklâl Marşı metnine Hak, ezan, cennet, îman gibi sözcükleri ustalıkla yerleştirdiğini, bir tek Türk sözcüğü için yer bulamamış bir ümmetçi…” diyen Kemalist darbeci generaller çıkıp özür dilerlerse yüreğimiz soğur mu?

 

“İstiklâl Marşı laikliğe aykırı” denecek midir?

Bundan böyle, “İstiklâl Marşı laikliğe aykırı, İstiklâl Marşı’nı bırak, Cumhuriyet Marşı’na bak!” diyenler çıkacak mıdır? Tek Parti Dönemi’nde Kemalist oligarşinin yaptığı gibi yeni bir İstiklâl Marşı yarışması açmak düşüncesi ve cürmü bir daha işlenecek midir? Altı Okçular yahut Altı İlkeciler artık İstiklâl Marşı’nın laik ve muasır Cumhuriyete aidiyeti yoktur diyecekler midir?

 

Temenni ediyoruz, geçmişteki bu elim hâdiseler, İstiklâl Marşı’na ve şairine karşı bu cürümler bir daha işlenmesin. (ilbeyali@hotmail.com)

İstiklâl Marşı Mehmed Âkif Ersoy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER