PISA neyi, sonuçları nereyi işaret ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
PISA neyi, sonuçları nereyi işaret ediyor
11.01.2022 13:14:38

 

PISA neyi, sonuçları nereyi işaret ediyor

PISA olarak anılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı çerçevesinde 2000 yılından bu yana programa katılan ülkelerde 15 yaş grubu öğrencilerin başarıları ölçülmektedir.

2003 yılından itibaren Türkiye’de de her üç yılda bir değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirilen ülkeler arasında ortalamanın altında kalan Türk eğitim sistemi çeşitli açılardan sorgulanmaktadır.

PISA çalışmasının bir amacı batı kulübünün kendi içinde bir standardizasyon ve kalifikasyon ölçümüdür. Bir başka yönden amacı da eğitim hizmetlerindeki hedefler ile eğitim harcamalarıyla olan ilişkisini ve beklentilerle orantısını araştırmaktır. Bu amaçla Türkiye’deki eğitim harcamaları yıllar itibarıyla ele alınırken ayrıca seçilmiş ülke örnekleriyle bir karşılaştırmaya yer verilmiştir.

Eğitim hizmetlerindeki beklentilerin hedefi olarak 2003-2015 yılları arasındaki PISA başarı sonuçları bir tercih olarak kullanılmıştır. 2003-2012 yılları arasında Türkiye’de eğitim harcamalarının bütçe içindeki payının artışıyla birlikte PISA’da alınan ortalama puanların da arttığı görülmektedir. Bununla beraber Türkiye’de eğitim harcamalarındaki artışın devam etmesine rağmen 2015 yılı PISA sonuçlarında düşüş olmuştur. Ayrıca OECD ülkeleri açısından yapılan değerlendirmede tek başına eğitim harcamalarının yüksekliğinin eğitim hizmetlerinin etkinliğini belirlemediği sonucuna ulaşılmıştır. Burada tespit edilen değer birim ve kriterlerin küresel tüketim ve sermaye düzeni ile ilişki ve uygunluğu ayrı bir başlıktır.

PISA Nedir?

Orjinal dilinin açılımı (Programme for International Student Assessment) “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilere hitaben düzenlenmiş daha çok kendi kaynak ve değerleri ile yetişmiş öğrencilerdeki bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma programıdır.

PISA neyi ölçmektedir?

PISA’da hedef kitlesi zorunlu eğitime tabi öğrencilerdir. Örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik yeterliliği, Fen Bilimleri yeterliliği ve Okuma Becerilerinin ölçümüdür. Bundan başka konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, dışındaki dünyaya dair görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.

PISA araştırmasında kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

PISA programının amacı nedir?

PISA’nın ilgili idarecileri tarafından ortaya konulan amacı, öğrencilere okullarının sunduğu bilgi ve becerilerin günlük hayatta uygulama başarısını ölçmektir. Ayrıca gençliğimizi daha yakından tanımak; onların öğrenme merak ve heveslerini, sınıf içi yeterliliklerini ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini kamuoyunun bilgisine sunmaktır.

PISA araştırmasının sonuçları nerede ve nasıl kullanılacaktır?

PISA araştırmasından elde edilen sonuçları MEB bir rapor hâlinde düzenlemektedir. Bu sonuçlar, eğitim-öğretim programlarının uygulama başarılarının kritik edilmesinde, diğer ülkelerle mukayese edilmesinde, ülkenin geliştirilme planlarına katkı sunulmasında ve ülke eğitim sistemiyle ilgili çalışan/çalıştırılan araştırmacılara ve araştırmalara kaynak sunulmasında kullanılmaktadır.

2018 PISA uygulamasının sonuçları, OECD sekreterliği tarafından Aralık 2018’de açıklanmış ve http://www.pisa.oecd.org adresinde yayınlanmıştır. Ayrıca ülkemize ait sonuçlara ilişkin tüm PISA raporları ile PISA 2018 Türkiye Ön Raporu’na Meb “Raporlar“‘ başlığından ulaşabilmektedir.

PISA  kimler tarafından yürütülmektedir?

PISA; kısa adı OECD olan “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü”nün bir eğitim araştırma programıdır. Bu araştırma, OECD Eğitim Direktörlüğü’ne bağlı olan PISA Yönetim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Araştırmada kullanılan testlerin ve anketlerin geliştirilmesi, analizlerinin yapılması, uluslararası raporun hazırlanması gibi işlemler, PISA Yönetim Kurulu gözetiminde belirlenen bir yönetim ekibince yapılmaktadır.

PISA’nın millî çeviri ve uyarlama işlemlerinin yapılması, araştırma sonuçlarının yorumlanması, analiz edilmesi ve ülke raporun hazırlanması gibi işlemler araştırma programına katılan her ülkede belirlenen birimlerce gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’nin bu araştırmaya katılma beklentileri nelerdir?

Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir. Ülkemiz de OECD üyesi olarak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu araştırmaya katılmaktadır.

Hangi okullarda PISA uygulanmaktadır?

Geliştirilen başarı testleri ve anketleri, PISA araştırması kapsamında Türkiye’de PISA sınavlarının yapılacağı Nisan ayı içerisinde uygulanmaktadır. Örgün öğretimde kayıtlı olan 15 yaş grubu öğrencilerin bulunduğu tüm okullar (Ortaokul, Anadolu Lisesi,  Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Çok Programlı Anadolu Lisesi) bu araştırmaya katılabilmektedir.

PISA uygulaması hangi yıl başladı? Türkiye bu araştırmaya hangi yıl katıldı? 

PISA,  2000 yılından itibaren üçer yıllık periyodlar halinde uygulanmaya başlamıştır. Türkiye ilk kez 2003 yılında PISA uygulamalarına katılmıştır.

PISA’da ne tür sorular kullanılmaktadır?

PISA’da; açık uçlu, kapalı uçlu, çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli şeklinde şu an sınav sistemlerinde kullanılmakta olan soru türleri kullanılmaktadır.

PISA’ya katılan okul ve öğrencilerin seçiminde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

PISA araştırmasına katılacak olan okul ve öğrencilerin seçim işlemi, OECD tarafından tesadüfi (seçkisiz) yöntemle belirlenmektedir.

PISA nasıl uygulanmaktadır?

Öğrenciler, Bilgisayar Tabanlı Değerlendirme uygulamasının ardından anket uygulamasına katılmaktadırlar.

SONUÇ OLARAK:

PISA sistematiği, eğitimi de tüketimin bir ‘nesnesi’ bir aracı olarak gören küresel, global sistemin bir takip, kontrol ve motivasyon mekanizmasıdır. Tüm değerlendirme kriterleri kendi belirlediği hedef ve beklentiler üzerinden yapılmaktadır. Batı felsefesinin ‘başarı’ kültünün, hedef tüketim düzeninin, baz alınan öğrenme biçimlerinin insanlık alemine bilim kılıfı ile dayatıldığı bir sistemin adıdır. Terbiye, talim, öğrenme, eğitim felsefesi olan kavramlardır. PISA, küresel tüketim düzeni, içini ve arka planını kendisinin doldurduğu, felsefesini hristiyan ilahiyatı ile oluşturduğu eğitim ve öğretim kavramlarının dünya ölçeğinde bütün yönleriyle hayata geçirilmesi yolunda ‘aparat’ olarak kullandığı bir sistemin adıdır. PISA’nın ‘başarı’ dediği şey, kendi oluşturduğu muhtevanın, kendi koyduğu kurallar bütünü içerisinde kendi kriterleri ile değerlendirilmesinin adıdır.

Kaynak: maarifinsesi.com

PISA neyi sonuçları nereyi işaret ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER