Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç neden yeniden atandı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç neden yeniden atandı!
17.07.2021 14:47:42

 

Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç neden yeniden atandı!

Samsun’da sağlık müdürü ve diğer sağlık yöneticileri sözleşmeleri imzalandı.

Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Gazi Devlet Hastanesi Başhekimliği meselesi henüz netlik kazanamadı.

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç’un Samsun’da kalamayacağı sağlık çevreleri tarafından çokça konuşuluyor olmasına rağmen, başarılı olmuş gibi eski sağlık bakanı ve Samsun Milletvekili tarafından yeniden Samsun sağlık siteminin başına getirildi.

Aile hekimi olan Oruç, pandemi döneminde bildiğiniz gibi Samsun haftalarca vaka sayısı birinciliğini ve zirvedeki yerini hiçbir ile bırakmazken Covid 19 virüsü kapınca ambülans uçakla Ankara’ya giderek orada tedavi altına alınmıştı.

Bir il müdürünün gemisini terk eden kaptan misali tedavi için başka bir il tercih etmesi hem vatandaş nezdinde ve hem de siyasi çevrelerde çokça tartışılmıştı.

Hatta görevi başında Covid 19’dan vefat eden bir doktorun hanımı, “Benim eşim Ankara’ya gidemedi” diye isyan etmişti.

Sağlık Müdürü geçen yıl pandemiden önce EBYS yani Sağlıkta kayıt işlemlerinin tutulduğu ve işlem yapıldığı sitemi web tabanlı siteme dönüştürme çalışması sırasında sistemi kademe kademe entegre etmek yerine sistemi komple kapatarak Samsun genelinde bütün sağlık sistemini felç ederek aylarca hasta, muayene, döner sermaye işlemlerinde kriz meydana getirmişti.

Hastaneler yaptıkları işleri fatura edemedikleri için gelirleri düşmüş ve döner sermaye alamayan sağlık personeli de mağdur olmuş böylelikle muayene sayılarını günlük olarak döner sermayenin altında tutarak vatandaşların muayene olamadan hastanelerden dönmelerine sebep olmuş, hastaları özel hastanelere mecbur etmişti.

Sağlık Müdürünün bu örneklerde görüldüğü gibi bir başarı grafiği yoktur.

SORULAR SORULAR SORULAR

Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Aile hekimi olup sağlık yönetimi lisansı ya da yüksek lisansı CV’sinde görünmemektedir.

Samsun’da akademik kariyer veya bilimsel yayın sıralaması yapılsa ilk 100 bile giremez.

Sağlık İl Müdürü uzun zamandır Samsun’a hizmet etmiş ve emeği geçmiş olduğu için vefa göstergesi olarak mı yeniden atandı?

Sağlık İl Müdürü Samsun’da hiç görev yapmadan direk tepeden inme olarak Samsun’a atanmıştır.

Samsun’da hekimlik yapmamış, Samsun’da yaşamamıştır. Samsun’u bilen Samsun’da görev yapmış bir il müdürünün Samsun’da sağlık sistemini çok daha iyi bir şekilde yöneteceği tartışma götürmez bir gerçektir.

Sağlık İl Müdürünün arkasındaki hastane inşaatı yapan şirketler veyahut özel hastaneler mi vardır ki, yukarıda izah edildiği üzere Samsunlu hastaları özel hastanelere mecbur eden bir il müdürü Samsun’a yeniden atanmıştır?

samsun sağlık il müdürü muhammet ali oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet     0000-00-00 Her konuda olduğu gibi Samsun’un sahipsiz olduğunun göstergesidir bu.
İskender     0000-00-00 Her satırı doğru. Hatta yazılmamış, söylenmemiş o kadar şey var ki sadece özet geçilmiş. M. A. Oruç ve Saz arkadaşlarının maskesi düştüğünde Samsun için geç malum şahıslar için ise emelleri gerçekleşmiş olacak. Kaybeden kamu kaybeden devlet olacak. Vesselam.
Samsunlu     0000-00-00 Çarşamba Devlet hastanesi başhekimi Dr Turan Bilgin gibi Türkiye nın en başarılı başhekimi gazi devlet Hastanesi'ne başhekim olarak yazısı yazılmış galiba
GALERİLER