Samgaz'dan Doğal Gaz Faturalari Için Uyarı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samgaz'dan Doğal Gaz Faturalari Için Uyarı
10.05.2023 17:39:10

 

Samgaz'dan Doğal Gaz Faturalari Için Uyarı

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar konut, ibadethane ve cemevi abonelerine çıkarılacak ilk faturaların ücretsiz olduğunu anımsatan Samgaz Genel Müdürü Yılmaz Kolsan, bu faturaların devlet tarafından ilgili bakanlıkların bütçesinden karşılanacağını söyledi.

Samsun genelinde sayaç okuma faaliyetlerinin devam ettiğini aktaran Kolsan, abonelerin uygulamadan faydalanabilmeleri için sayaçlarını mutlaka okunabilir konuma getirmeleri veya süresi içinde endeks bildirimlerini yapmaları gerektiğini belirtti.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla, 31.05.2023 tarihine kadar konut, ibadethane ve cemevi abonelerine tahakkuk ettirilecek ilk faturalara ilişkin doğal gaz bedeli Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından, sistem kullanım bedelleri ve diğer bedeller  ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Samsun genelinde sayaç okuma faaliyetlerini sürdüren Samgaz'ın Genel Müdürü Yılmaz Kolsan, uygulama ile ilgili olarak bazı uyarılarda bulundu. Abonelerin nisan ayındaki genel tüketimini de kapsayan faturalarının tahakkuk edilmekte olup tamamının devlet tarafından karşılanacağının altını çizen Kolsan “Bu uygulama sadece konut, ibadethane ve cemevi abonelerini kapsayacak. Sayaç okuma işlemlerimiz ve saha faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Sayaç okuması biten abonelerin faturaları adreslere bırakılıyor. Faturalarda ödenecek tutar kısmında 0 TL yazıyor. Abonelere gönderilen SMS metinlerinde tüketim miktarı ile ilgili bilgiler yer alsa da  fatura linkinin tıklanması halinde ödenecek tutar kısmının 0 TL olduğu görülecektir. Abonelerin mağduriyet yaşamamaları ve uygulamadan faydalanabilmeleri için sayaçlarını mutlaka okunabilir konuma getirmeleri veya süresi içinde endeks bildirimlerini yapmaları gerekliliğinin altını çizmek istiyorum” diye konuştu.

Sadece konut, ibadethane ve cemevi aboneleri için mayıs ayındaki tüketimin tamamını kapsayan bu uygulama sonrasında 01.05.2024 tarihine kadar tahakkuk edecek faturaların ise 25 standart metreküpe kadar olan kısmının devlet tarafından karşılanması şeklinde devam edecek. Diğer taraftan abonelerin Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri kapsamına giren tüketim bedelleri dışındaki tüm borçları için (geçmiş dönem borçları, güvence bedeli, bağlantı bedeli, açma-kapama bedeli vb.) faturalar kapsam dışında olup ayrıca düzenlenecek ve bu faturaların ödemelerinin aboneler tarafından yapılması gerekecek.

 

Samgaz'dan Doğal Gaz Faturalari Için Uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri