Samsun Tabipler Odası Görev ve Yetkilerini Kötüye Kullanıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Tabipler Odası Görev ve Yetkilerini Kötüye Kullanıyor!
19.09.2020 09:27:53

 

Samsun Tabipler Odası Görev ve Yetkilerini Kötüye Kullanıyor!

Samsun Tabipler Odası Türk Tabipleri Birliği’ni de arkasına alarak Samsun’da 4 hastane operasyon başlattı.

Samsun Tabipler Odası Türk Tabipleri Birliği’ni de arkasına alarak Samsun’da 4 hastaneye tekelleşme iddialarının araştırılması için Sermaye Piyasalar Kurumuna şikayette bulundu.

Samsun Tabipler Birliği’nin şikâyetiyle başlayan soruşturmaya gerekçe olarak özel hastanelerin ameliyatlarını bu hastanelerde yapmak durumunda olan özel muayenehanesi olan hekimlerine ameliyathane kullanım ücretlerine yaptıkları zam gösterildi.

 

ÖZEL MUAYENE HEKİMLERİ MASUM VE MAĞDUR OLARAK GÖSTERİLDİ

Samsun Tabip Odası Başkanı Neslihan Funda Furtun konu ile ilgili yaptığı açıklamada soruşturmayı özel hastanelerin tekelleşmesi olarak gösterDİ.

Meselenin özünde Samsun Tabip Odası ve bünyesinde yer alan özel muayene işleten hekimlerin hastalarından aldıkları fahiş muayene ve ameliyat bedellerine rağmen özel hastanelerin kullandıkları ameliyathanelerine hastalarından aldıkları ücretin ancak 10’da birini bile ödemeye yanaşmamalı olduğu ortaya çıktı.

Hastasından muayene ve ameliyat masrafı olarak 20 Bin lira alan muayene özel muayene sahibi hekimler özel hastanelerin kullandıkları ameliyathaneleri için 2 Bin 500 liradan fazla ödememek hususunda üyesi oldukları Samsun Tabipler Odası çatısında karar almışlardı.

Özel hastaneler hastadan alınan 20 Bin lira yanında ameliyathaneye ödenen miktarı çok az olduğunu belirterek bu fiyatlarla ameliyathanelerin kullanılmasının mümkün olmadığını deklare edince ipler koptu.

Buna gerekçe olarak da özel muayene sahibi doktorların özel hastanelerde yapılan ameliyatlarda hastanın özel hastanenin hastası olarak giriş yapılıyor olmasını göstermişlerdi.

Hastanın başına gelecek ameliyat kusurlarından kaynaklı sakatlanma veya ölüm durumlarında sorumlu özel ameliyat sahibi doktor ile birlikte ameliyatın yapıldığı özel hastanelerde olduğunu beyan ettiler.

 

ÖZEL MUAYENEHANELERİN VERGİLENDİRİLMESİ NASIL OLUYOR

Diğer bir husus ise özel muayenesi olan doktorlar hastasından aldıkları ücreti hiçbir zaman tam olarak vergilendirmiyorlar.

Hastalarından aldıkları fahiş ücretlere gerçeği yansıtan fatura kesmiyorlar.

Aldıkları ücretin 2 bin 500 lirasını özel hastanenin ameliyathanesini kullandığı için hizmet faturası karşılığında ödeme yapıyorlar.

Diğer 2 bin 500 lira sair giderler olarak faturalandırıyor. Hastadan alınan 20 Bin liranın kalan 15 bin lirasını faturalandırılmamış kazanç olarak doktorun cebinde kalırken hastadan 5 bin lira alındığı beyan edilmiş oluyor.

Tabipler Odası Türk Tabipleri Birliği Neslihan Funda Furtun Samsun Tabip Odası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER