Samsun Tabipler Odası’nın Gerçek Hedefi Nedir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Tabipler Odası’nın Gerçek Hedefi Nedir!
15.09.2020 15:08:53

 

Samsun Tabipler Odası’nın Gerçek Hedefi Nedir!

Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı ve Samsun Tabip Odası'nın yaptığı şikayet ile Samsun’da 4 hastaneyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Soruşturmaya gerekçe olarak özel hastanelerin ameliyatlarını bu hastanelerde yapmak durumunda olan muayenehane hekimlerine ameliyathane kullanım ücretlerine yaptıkları zam gösterilmişti.

 

ÖZEL MUAYENE HEKİMLERİ MASUM MU

Samsun Tabip Odası Başkanı Neslihan Funda Furtun konu ile ilgili yaptığı açıklamada soruşturmayı özel hastanelerin tekelleşmesi olarak göstermişti.

Meselenin özünde Samsun Tabip Odası ve bünyesinde yer alan özel muayene işleten hekimlerin hastalarından aldıkları fahiş muayene ve ameliyat bedellerine rağmen özel hastanelerin kullandıkları ameliyathanelerine hastalarından aldıkları ücretin ancak 10’da birini bile ödemeye yanaşmamalı olduğu ortaya çıktı.

Hastasından muayene ve ameliyat masrafı olarak 20 Bin lira alan muayene özel muayene sahibi hekimler özel hastanelerin kullandıkları ameliyathaneleri için 2 Bin 500 liradan fazla ödememek hususunda üyesi oldukları Samsun Tabipler Odası çatısında karar almışlardı.

Özel hastaneler hastadan alınan 20 Bin lira yanında ameliyathaneye ödenen miktarı çok az olduğunu belirterek bu fiyatlarla ameliyathanelerin kullanılmasının mümkün olmadığını deklare edince ipler koptu.

Buna gerekçe olarak da özel muayene sahibi doktorların özel hastanelerde yapılan ameliyatlarda hastanın özel hastanenin hastası olarak giriş yapılıyor olmasını göstermişlerdi.

Hastanın başına gelecek ameliyat kusurlarından kaynaklı sakatlanma veya ölüm durumlarında sorumlu özel ameliyat sahibi doktor ile birlikte ameliyatın yapıldığı özel hastanelerde olduğunu beyan ettiler.

 

ÖZEL MUAYENEHANELERİN VERGİLENDİRİLMESİ NASIL OLUYOR

Diğer bir husus ise özel muayenesi olan doktorlar hastasından aldıkları ücreti hiçbir zaman tam olarak vergilendirmiyorlar.

Hastalarından aldıkları fahiş ücretlere gerçeği yansıtan fatura kesmiyorlar.

Aldıkları ücretin 2 bin 500 lirasını özel hastanenin ameliyathanesini kullandığı için hizmet faturası karşılığında ödeme yapıyorlar.

Diğer 2 bin 500 lira sair giderler olarak faturalandırıyor. Hastadan alınan 20 Bin liranın kalan 15 bin lirasını faturalandırılmamış kazanç olarak doktorun cebinde kalırken hastadan 5 bin lira alındığı beyan edilmiş oluyor.

Türk Tabipleri Birliği Samsun Tabip Odası Samsun Tabipler Odası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER