Samsun’da yatırım teşvik belgesi sayısında hızlı artış!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da yatırım teşvik belgesi sayısında hızlı artış!
07.12.2022 17:53:22

 

Samsun’da yatırım teşvik belgesi sayısında hızlı artış!

Samsun’da Düzenlenen Yatırım Teşvik Belgesi Sayısı 2022 Yılının İlk 10 Ayında Bir Önceki Yıla Göre yüzde 37’lik Artışla 78’den 107’ye Çıktı.

Cari açığın azaltılması amacıyla dışarıdan alınmakta olan ara malı ve ürünlerin üretiminin artırılması, yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi, az gelişmiş bölgelere sağlanan yatırım desteklerinin artırılması, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması ve kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesi gibi hedefler taşıyan Yatırım Teşvik Sistemi, genel ve bölgesel teşvik uygulamaları, büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların teşviki, yatırımlara proje bazlı devlet yardımı verilmesi, cazibe merkezleri programına ilişkin yatırım ve işletme dönemi destekleri uygulamalarının yanı sıra, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi işçi hissesi desteği, faiz veya kar payı desteği, yatırım yeri tahsisi ve KDV iadesi gibi unsurlarla yatırımcıları desteklemeye devam ediyor.

SAMSUN CAZİBE MERKEZİ

Belli bölgelere ve belli sektörlere yönelik yatırımları artırarak milli gelir seviyesinin yükseltilmesine ve istihdama büyük katkılar sağlayan Yatırım Teşvik Sistemi’nin bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarını ve işsizliği azaltmak suretiyle sosyal sorunların çözümüne de yardımcı olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, buradan hareketle, gelişmiş sanayi altyapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu ulaşımı bağlantıları, nitelikli iş gücü ve potansiyeli, coğrafi, stratejik ve jeopolitik konumu ve tarihten gelen tecrübe ve birikimleri sayesinde yeni yatırım yapmak isteyen girişimciler için önemli bir cazibe merkezi olan Samsun’un Yatırım Teşvik Sistemi’nin de avantajlarıyla yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyümesi için kamunun tüm imkânlarını seferber ederek, girişimcilere her türlü desteği sağlamaya ve işlerini kolaylaştırmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Bu yöndeki gayretlerin de bir sonucu olarak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Samsun’da düzenlediği yatırım teşvik belgesi sayısının 2022 yılının ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 37’lik artışla 78’den 107’ye çıkmış olmasını memnuniyetle müşahede ettiklerini belirten Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülen yatırımların 80’inin imalat, 9’unun hizmet, 9’unun tarım, 7’sinin enerji ve 2’sinin madencilik sektöründe olduğunu ifade etti.

Yatırım teşvik belgeleri kapsamında taahhüt edilen istihdam sayısının 2022 yılının ilk 10 ayında 2021 yılına göre %10 oranında artış göstererek 2.403’ten 2.648’e yükseldiğini ve taahhüt edilen sabit yatırım tutarının 3,32 milyar TL, yatırımların öz kaynak kullanılarak gerçekleştirilme taahhütlerinin ise yüzde 27,3 olduğunu dile getiren Dağlı, “2021 yılı ilk 10 ayında imalat sanayi için düzenlenen 78 belgenin yaklaşık yüzde 50’si OSB’lerdeki işletmelere ait iken 2022 yılında imalat sanayi için düzenlenen 107 belgenin yüzde 70’i OSB’de faaliyet gösteren işletmeler için düzenlenmiştir” dedi.

Samsun’da yatırım teşvik belgesi sayısında hızlı artış!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri