Fikir
Giriş Tarihi : 04-09-2023 11:32   Güncelleme : 04-09-2023 11:32

Seçimlerin Şifreleri

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapılan 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde, partilerin yürüttükleri kampanyalar bir kitapta toplandı

Seçimlerin Şifreleri

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Göksu’nun editörlüğündeki ‘Türkiye Yüzyılı’nın Seçimi’ adlı kitaba, Yeşim Sürlü, Onur Şen, Ozan Efeoğlu, Rabia Elif Yakut, Mehmet Gökhan Çivi, Atakan Yılmaz gibi araştırmacılar da katkı yaptı.

 

 ‘14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde Siyasal İletişim Kampanyaları’ başlığı altında yapılan araştırmalarda, hem liderlerin hem de partilerin tüm siyasal iletişim kampanyaları kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Araştırmacı-yazarlar, seçim kampanyalarının arkasındaki stratejileri ve iletişim araçlarını analiz ederek, seçim çalışmalarının toplumsal etkilerini de gözler önüne seriyor. İletişim uzmanları, araştırmacı-akademisyenler ve siyasete ilgi duyan herkese bir başyapıt niteliğinde olan ‘Türkiye Yüzyılı’nın Seçimi’ adlı kitap, Literatürk Academia Yayınları etiketiyle seçkin kitabevlerinde ve online satış sitelerinde yerini aldı.

 

Kitabın ön sözünde değerlendirmelerde bulunan TRT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Albayrak, " Türk halkı Türkiye Yüzyılı’nın seçimine büyük ilgi göstermiş ve rekor katılım oranı ile demokrasiye olan inancını bir kez daha göstermiştir. Bu bağlamda 14 ve 28 Mayıs 2023 seçimleri ülkemizin geleceğine, milletimizin kazanımlarına, devletimizin hedeflerine sahip çıktığı bir demokrasi şöleni olarak görülmelidir. İlklerin yaşandığı Türkiye Yüzyılı’nın Cumhurbaşkanı Seçimi’nde tarihinde ilk kez iki turlu bir seçimi tecrübe etmiştir. Türkiye, son 21 yılda sağladığı siyasi istikrar, ekonomik güven ve toplumsal huzur sayesinde insanı merkeze alan, dinamik ve çok boyutlu bir dış politikayı hayata geçirme imkanı yakalamış ve böylelikle sadece kendi haklarını değil, aynı zamanda küresel alandaki adaletsizlikleri gidermeye ve dünya barışını tahkim etmeye dönük girişimler ortaya koyabilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye Yüzyılı vizyonu bu bağlamda sadece ülkemiz için değil bölgemiz ve dünya için gerçekleşecek bir devrimin muştusudur. 14 ve 28 Mayıs 2023 Seçimleri Türkiye Yüzyılı perspektifiyle ‘merhaba’ dediğimiz yeni bir dönemin habercisi olmuştur. Türkiye Yüzyılı’nın Seçimi kitabı, cumhuriyetimizin yüzüncü yılına denk gelen böylesine önemli bir seçimi tarihe not düşmek adına iyi bir kaynak olma özelliği taşımaktadır. Yoğun bir gündemle girilen seçim dönemi sürecine ışık tutacak içeriklere yer verilen bu çalışma Türkiye Yüzyılı’nın seçimini anlamakta iyi bir kılavuz olacaktır. İYİ Parti, MHP, CHP ve AK Parti’nin seçim kampanyalarının yanı sıra Cumhurbaşkanı adayları Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasal iletişim çalışmalarını ortaya koyan eser, siyasal stratejileri, söylemleri, miting analizlerini, siyasal reklamları, medya yönetimini ve sosyal medya kullanımlarını holistik bir bakış açısıyla tartışmaktadır. 14 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinin henüz dumanı üzerindeyken siyasal iletişim literatürüne mütevazi bir katkı sunmak üzere hazırlanan bu kitabı iletişim çalışmaları alanına kazandıran editör ve yazarları tebrik ediyorum. Bu seçimin galibi demokrasidir, millî iradedir, milletimizin kendisidir. Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı serbest seçiminde sandığa giderek, bu demokrasi şölenine katılan tüm vatandaşları kutlamak gerekir. Bu vesileyle “Büyük Türkiye Zaferi” ile sonuçlanan 2023 seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim." ifadelerini kullandı. Kitabın arka kapağında yer alan değerlendirmeler ise şu şekilde:

 

"Cumhuriyet’in 100. yılında yapılan bu seçim 150 yıla varan demokrasi tarihimiz açısından kritik bir öneme sahipti. Seçim sonuçlarının önemi kadar yürütülen seçim kampanyaları, demokrasi kültürünü ortaya koyması adına önemli bir referans noktası teşkil etti. Bu Kitap; konvansiyonel ve yeni medyada gerçekleşen kampanya süreçlerinin adım adım takip edildiği bir kaynak niteliğinde. Akademik alana sunacağı katkıların yanı sıra tercih edilen dilin yalın olması sayesinde, tüm okuyuculara iletişim stratejilerini ve her geçen gün önemi artan siyasal iletişim pratiklerini anlaşılır bir şekilde izah ediyor."

 

Evren Başar – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı

 

"14 ve 28 Mayıs 2023 Seçimleri Türkiye'nin yakın tarihindeki en önemli siyasi olaylardan biriydi. Bu seçimler, Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve sosyal geleceğini şekillendirecek önemli kararlara yol açtı. Bu kitap, bu seçimlerin tüm detaylarıyla incelendiği ilk kapsamlı çalışmadır. Kitapta, seçimlerde yer alan siyasi aktörler ve partilerin siyasal kampanya süreçleri ve Seçim Sonuçları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitap, seçimlere dair objektif ve tarafsız bir bakış açısı sunmaktadır."

 

Dr. İbrahim Uslu – RTÜK Başkan Yardımcısı

 

"14 ve 28 Mayıs 2023 Seçimleri dünya kamuoyu tarafından süreç boyunca merakla takip edildi. Uzun yıllar boyunca da konuşulacak olan seçimlere dair yazılan bu kitap, Türkiye’de siyasal iletişim faaliyetlerinin geldiği aşamayı tasvir etmektedir. Türkiye’nin kader seçiminin analizini yapan ve seçim sürecini derinlemesine ele alarak zengin bir içerik sunan bu kitap, Türk siyasetiyle ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alabilecek bir çalışma."

 

Hasan Öymez – TRT Genel Müdür Yardımcısı

KAYNAK: HÜRRİYET

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN