Sosyal fobi nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sosyal fobi nedir?
17.11.2021 16:20:39

 

Sosyal fobi nedir?

Sosyal Fobi, bir çeşit kaygı bozukluğudur. Büyük oranda toplum ya da topluluk içerisinde kişinin kendisini ifade etme konusunda güçlükler yaşaması olarak tanımlanan bu ruhsal sorun, kontrol altına alınmaması halinde gündelik yaşamı derinden etkileyebilir.

 

Bir diğer ismi “Sosyal Anksiyete” olan Sosyal Fobi, birçok belirtiyle gözlemlenebilir ruhsal problemlerdendir. Sosyal Fobinin en net ve keskin belirtisi topluluk içerisinde kişinin kendisini ifade etme konusunda güçlükler olsa da temel olarak Sosyal Fobi, diğer insanların kişinin kendisini olumsuz şekilde değerlendireceği üzerine ortaya çıkar.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Fobi, birçok farklı belirtiyle ortaya çıkabilir. Temel olarak bir kaygı bozukluğu olarak anılıyor olsa da Sosyal Fobinin belirtilerini duygu durum bozukluklarıyla karıştırmak olasıdır. Sosyal Fobinin ruhsal anlamda belirtileri duygu durum bozukluklarıyla karıştırılabilse de fiziksel belirtiler büyük oranda farklılık gösterir. Özellikler aşırı noktalar ulaşan fiziksel belirtiler, Sosyal Fobi tanısının koyulmasında önemli bir unsur olarak kabul edilir.

Hemen her kaybı bozukluğu sorunlarında olduğu gibi Sosyal Fobi de çarpıntı şeklinde gelişen fiziksel sağlık sorunlarını tetikler. Sosyal Fobinin diğer belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

·        Yüzde aniden ortaya çıkan yoğun kızarıklık

·        Başka herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmayan aşırı sinirlilik halleri

·        Yüksek düzeyde korku, endişe, stres ve panik gibi durumlar

·        Aşırı terleme ve yüksek düzeyde hissedilen çarpıntı

·        Ağızda hissedilen aşırı kuruluk

·        Karın ağrıları, mide bulantısı, kusma isteği, görme duyusunun bulanıklaşması

Tüm bu belirtilerin dışında Sosyal Fobinin fiziksel semptomlarından biri de başka bir fiziksel sağlık sorununa bağlı olmayan acil idrara çıkma isteğidir. Aynı zamanda sosyal fobi; seste ve ellerde titremeye de sebep olabilir. Sosyal Fobi ve benzeri kaygı bozukluklarının kontrol altına alınması konusunda hizmet sağlayan Mutlu Yaşam Online Terapi Merkezi, diğer ruh sağlığı sorunlarının kontrol altına alınmasında da uzman desteği vermektedir. Psikologlar, çift terapisi, çocuk psikoloğu, yetişkinler için psikolog uygulamaları da gerçekleştirmektedir.

Sosyal Fobiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Sosyal Fobi ile başa çıkmanın bilinen en makul yöntemi uzman desteğine başvurmaktır. Sosyal Fobi, farklı nedenlerle gelişen bir kaygı bozukluğudur. Nedenlerin doğru şekilde teşhis edilmesi ve tanının doğru biçimde koyulması, iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca Sosyal Fobi ile başa çıkma konusunda günümüzde etkin olarak kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. mutluyasam.com.tr’den bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal fobi nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER