Sağlık
Giriş Tarihi : 05-07-2023 11:13   Güncelleme : 05-07-2023 11:13

Sağlık Bakan Yardımcıları Şuayip Birinci İle Sabahattin Aydın Mahkemelik Oldu

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, e-nabız uygulamasının yurtdışına satıldığı iddiasıyla görülen fikri mülkiyet davası ile danışmanlarından şikayetçi olmasıyla açılan rüşvet davasının kamuoyuna yansımasının ardından isminin geçtiği tüm haberlere erişim yasağı getirtti.

Sağlık Bakan Yardımcıları Şuayip Birinci İle Sabahattin Aydın Mahkemelik Oldu

Ancak Birinci’nin erişim engeli kararı aldırttığı siteler arasında kendi imzasıyla yayınlanan makalelerin yanı sıra, dünyanın en önemli akademik verilerinin bulunduğu siteler de yer aldı.

Bu siteler arasında ABD Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitelerinden olan ve halk sağlığı ile biyomedikal konusunda en büyük veri tabanı olarak bilinen "pubmed" ile "nih.gov" uzantılı (National Institutes of Health-Ulusal Sağlık Enstitüleri) iki internet sitesi de yer alıyor. ABD Sağlık Bakanlığına ait bu sitelerin ilk kez erişim engeli ile karşılaştığı belirtiliyor.

e-Nabız krizi

Eski Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan Bilbest firmasının, tüm yurttaşların kişisel sağlık bilgilerinin tutulduğu e-Nabız sisteminin fikri mülkiyet hakları nedeniyle Tiga isimli şirket ve Sağlık Bakanlığı aleyhine açtığı dava krize neden olmuştu. Dava sürerken, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, kendi danışmanlarını, komisyonunda yer aldıkları bir AB ihalesine fesat karıştırma ve rüşvet almakla suçlamıştı. Şikâyet üzerine danışmanlar hakkında dava açılırken, Avrupa Birliği’ne ise tam tersi yönde bilgi verilerek, "söz konusu proje ihalesine fesat karıştırılmasının mümkün olmadığı" anlatılmıştı. Tüm bu kriz sürerken, hakkında rüşvet iddiasıyla dava açılan danışmanlardan M.İ.K, Birinci ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Mahir Ülgü ile Bakanlık müfettişi İbrahim Güvenç hakkında "kendisini 12 saat boyunca alıkoyarak zorla itirafname imzalattıkları" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, “Bakan yardımcılarının şirket kurup ihalelere girdiğini söylediğimizde bize dava açanlar şimdi bakanlıkta ihaleler yüzünden birbirlerine giriyor. Sağlık Bakanı da ihale kavgalarını uzaktan izleyip ölü taklidi yapıyor” tepkisini gösterdi. CHP’li Emir, “Bir bakanlıkta iki bakan yardımcısı mahkemelik olursa bakanın bu duruma müdahale edip soruşturma başlatması gerekmez mi? Bakandan bu konuda bir açıklama bekliyoruz” dedi.

 

Üç yıl önce Mecliste e-nabız ihalesini gündeme getirdiğini ve Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın, eşi ve oğluna kurdurduğu Bilbest firmasıyla bakanlıktan iş aldığını açıkladığını belirten CHP’li Murat Emir, o dönem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da ‘1 liralık bile alışveriş yok’ dediğini hatırlattı.  

 

"BAKAN YARDIMCILARI MAHKEMELİK OLDU"

Bunları anlattığı için Sabahattin Aydın’ın kendisine dava açtığını dile getiren Emir “Şimdi, Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve bir dönem oğlunun ortağı olduğu Bilbest firması ile diğer Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’ye yakın olduğu bilinen Tiga firması, e-nabız sisteminin Katar’a satılması nedeniyle mahkemelik. Tüm bu söylediklerimiz doğru değilse Sabahattin Aydın’ın hisselerini bir kez daha bir başkasına devrettiği Bilbest ile Şuayip Birinci neden mahkemelik. Hangi ihalede neden anlaşamadılar?” diye sordu.

 

"SAĞLIK BAKANI SESSİZ"

İki Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın ve Şuayip Birinci’nin birbiriyle mahkemelik olduğuna ama Sağlık Bakanı Koca’nın yine sessizliğini koruduğuna dikkati çeken Emir “Bu bakan yardımcıları kamudan hangi ihaleleri aldılar? Hangi işleri almaya devam ediyorlar? Bakandan bunların açıklamasını bekliyoruz. Twitter’da fenomen olmak için alakalı-alakasız her konuda yorum yapan Bakan, söz konusu kendi bakanlığında dönen hileli işler olunca ölü taklidi yapıyor” dedi.

 

"HABERLERİ ENGELLETMİŞLER"

Bir başka skandalın da Şuayip Birinci’nin tüm bu haberler için erişim engeli kararı aldırttığı ve bunu yaparken de kendi makalelerinin yayımlandığı uluslararası internet sitelerini de araya kattığını dile getiren CHP’li Murat Emir “Peki, ne var bu makalelerde? Sağlık Bakanlığının Türkiye’deki ilk kovid vakasını 11 Mart 2020’de açıklamasına karşın şubat ayında Türkiye’de kovid tedavisi yapıldığını gösteren kanıtlar var. Biz bunu açıkladığımızda o zaman ‘sehven’ şubat yazdık demişlerdi. Şimdi de bu haberleri engelletmişler. Başka ne var bu makalelerde? Kovid hastalarını kobay olarak kullandıkları var. Yani 16 kovid hastasına içeriğinde ne olduğu açıklanmayan bir ilaç vermişlerdi ve hastaları kobay olarak kullanmışlardı. Şuayip Birinci, arada bu haberleri de engelletmiş. Yani geçmişte yaptıkları tüm skandalları unutturmaya çalışıyorlar. Ama unutturamayacaklar. Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere, bu kirli işlerde parmağı bulunan tüm bakan yardımcıları ve bürokratları er geç hukuk önünde hesap verecekler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ODA TV - Evrensel – T24

Recep YAZGANRecep YAZGAN