YÖK’ten Fen ve Mühendislik öğrencilerine Sanayide Eğitim Desteği
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
YÖK’ten Fen ve Mühendislik öğrencilerine Sanayide Eğitim Desteği
14.10.2022 17:41:35

 

YÖK’ten Fen ve Mühendislik öğrencilerine Sanayide Eğitim Desteği

2021-2022 bahar dönemi için 31 devlet üniversitesinde öğrenim gören fen ve mühendislik alanındaki programlara kayıtlı 5.447 öğrenciye toplam 26.785.680,59 TL uygulamalı iş yeri desteği eğitim ücreti aktarıldı.

Sanayi eğitimine verilen desteklerden yararlanan öğrenci sayısı en fazla olan üniversiteler sırasıyla Manisa Celal Bayar, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Gaziantep, Gazi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi oldu.

 

YÖK tarafından üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek amacıyla verilen desteğin 2021-2022 eğitim-öğretim yılının bahar dönemine ait ödemeleri yapıldı.

 

Destekler öğrencilerin yetkinliklerinin sanayi ve iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilmesini, öğrencilerin iş becerisinin artırılmasını, iş piyasasını tanımalarını, yükseköğretimde uygulamalı eğitimin ve işyeri eğitiminin artırılmasını ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

 

Buna göre;

 

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının bahar dönemi için 31 devlet üniversitesinde öğrenim gören fen ve mühendislik alanındaki lisans programlarından birine kayıtlı sanayide iş yeri eğitimini tamamlayan ve en az %80 devam durumunu sağlayan 5.447 öğrenciye toplam 26.785.680,59 TL uygulamalı iş yeri eğitim ücreti aktarıldı.

 

İŞKUR'un katkısıyla uygulamalı işyeri eğitimini artırmak amacıyla sanayide aldığı her bir ay eğitimin karşılığında asgari ücretin net tutarının %35'i kadar öğrencilere para ödemesi yapıldı.

 

8 dönemlik eğitimlerinin 1 dönemini (7 artı 1 projesi) uygulamalı iş yeri eğitimi kapsamında Ar-Ge merkezinde ya da sanayi kuruluşunda tamamlayan ve 80 iş günü iş yerine giden bir öğrenci 5.412 TL almaya hak kazandı. Hak edilen tutar öğrencinin iş yerinde bulunduğu gün sayısına göre farklılık göstermektedir.

 

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde fen ve mühendislik öğrencilerinin sanayi eğitimine verilen desteklerden yararlanan öğrenci sayısı en fazla olan üniversiteler sırasıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi (1059 öğrenci), Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (535 öğrenci), Gaziantep Üniversitesi (469 öğrenci), Gazi Üniversitesi (363 öğrenci), ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (323 öğrenci) oldu.

 

Söz konusu destek ile fen ve mühendislik bilimlerinde lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin alanları ile ilgili özel sektör işletmelerinde, teknoparklarda, araştırma altyapılarında, Ar-Ge merkezlerinde ya da sanayi kuruluşlarında bir dönem uygulamalı eğitim yapmaları teşvik ediliyor.

 

Bu kapsamda sanayi eğitimi desteği alacak olan üniversite, bölüm, öğrencilerin seçimi ve desteklenmesine dair şartlar YÖK tarafından üniversitelere bildiriliyor. Bu şartlardan en önemlileri sanayi eğitimi desteği alacak olan öğrenciler için bir dönem boyunca kesintisiz sanayide eğitim görme taahhüdünün verilmesi ve çalışılacak kuruluşun özenle seçilerek öğrencilerin sanayi eğitiminde elde edecekleri mesleki becerilerin nesnel olarak belirlenmesidir.

 

YÖK’ten Fen ve Mühendislik öğrencilerine Sanayide Eğitim Desteği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri