Galip Öztürk Müjdeyi Kur’an-ı Kerimden Bir Ayet İle Verdi Ama...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Galip Öztürk Müjdeyi Kur’an-ı Kerimden Bir Ayet İle Verdi Ama...
29.04.2021 09:40:10

 

Galip Öztürk Müjdeyi Kur’an-ı Kerimden Bir Ayet İle Verdi Ama...

Samsunlu İşadamı Galip Öztürk, IHSC coin ismiyle kripto para borsası kuracağını açıkladı.

DİYANET’E GÖRE KRİPTO PARALARIN KULLANIMI CAİZ DEĞİL!

Öztürk İHSC Coin kripto para müjdesini Nisa Suresinin “Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.” Mealindeki 29. ayetiyle paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise kirpto para kullanmanın caiz olmadığına dair fetva verdi.

 

KRİPTO PARALARIN KULLANIMI CAİZ DEĞİLDİR

Konuyla ilgili fetva yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmadığına dikkat çekti.

 

İşte o fetva;

DİJİTAL KRİPTO PARALARIN KULLANIMININ DİNİ HÜKMÜ NEDİR?

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

 

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Galip Öztürk Kur’an-ı Kerim Samsunlu İşadamı Galip Öztürk IHSC coin Diyanet İşleri Başkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER