Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2
21.02.2022 13:13:00

 

Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2

4-Hiddet Ve Asabiyette Ölü Gibi Ol :Hiddet ve asabiyet anında kendimize hakim olabilmek erdemli davranışlar arasında sayılmaktadır.

Mevlâna Hz. bu öğüdünde ki tavsiyesini anlamaya çalıştığımızda şöyle anlamları çıkarmak mümkün olacaktır .Gücümüzün yeteceği durumlarda dahi ,intikam kin nefret duygularından  uzak durarak nefsimizi bu duygulardan  arındırmanın gerekliliğinden bahsetmiştir. Burada nefsimizi öldürüp ,ölü gibi ol benzetmesini hayata geçirmiş olmaktayız .Nefsi zayıflatmak onun isteklerine boyun eğmemek  insan olarak hepimize zor gelen bir haslettir.Öfke anında olayları değerlendirmek zorlaşmaktadır .Bu da bazen doruları görmemizi önleyerek yanlış adımlar atmamıza neden olabilmektedir.

Peygamber Efendimiz öfkelenmekle alakalı bir Hadisi Şerifinde ‘’Pehlivan güreşte rakibini yenen değildir ,Asıl pehlivan öfkelendiğinde kendisine hakim olandır buyurmuştur.Bu Hadisi Şerifte de okuduğumuz gibi öfkesine hakim olmayı asıl başarılı kişi olarak bildirmektedir.Diğer bir Hadisi Şerif de ise Rabbimizin yumuşak huylu kimseleri sevdiğinden bahsedilmektedir .’’Allah yumuşak huyluyu ve utangaç kimseyi sever .Kötü sözlü ,öfkeli kimseyi ise sevmez ‘’buyrulmuştur (İbn Hibbân) ‘’Öfkeyle kalkan zararla oturur ‘’  atasözümüzde hiddetin ve öfkenin sonuçlarının kendimize zarar getireceğini anlatan güzel bir ifadedir. Mevlâna Hazretleri hayata bakış felsefesinde insanları her zaman olumlu sonuçlara götürecek davranışları tavsiye ederek betimlemelerde bulunmuştur .

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER