YÖK Araştırma Faaliyetleri İçin Üniversitelerden Görüş İstedi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
YÖK Araştırma Faaliyetleri İçin Üniversitelerden Görüş İstedi!
14.08.2019 12:17:38

 

YÖK Araştırma Faaliyetleri İçin Üniversitelerden Görüş İstedi!

YÖK, yükseköğretimde araştırma faaliyetlerini artırabilmek ve geliştirebilmek için başlatılan sürece ne şekilde katkıda bulunabileceklerine dair üniversitelerden görüş istedi.

Yazıda son yıllarda üniversitelerin üretilen bilginin değere dönüştürülmesi sürecine sağlamaya başladıkları ciddi katkıların, bölgesel ve ulusal düzeyde kalkınmada üniversitelerin üstlendikleri rolleri daha da önemli hale getirdiği, bu ehemmiyetin farkında olarak araştırma ve yenilik temelli bir büyüme ekseninin benimsendiği Onbirinci Kalkınma Planı için YÖK tarafından sunulmuş olan önerilerin, Kalkınma Planında yerini aldığı vurgulandı. Yazıda ayrıca, “Üniversitelerimizin araştırma kapasitelerinin genişletilmesi sürecinde kamu kaynakları ile kamu dışı kaynakları, birbirinin tamamlayıcısı olacak şekilde harekete geçirmeleri ve bu kaynakların etkin kullanılmasına yönelik planlama yapmaları gerekmektedir. Bu bağlamda vakıf üniversitelerimizin kendi iç kaynaklarını, Onbirinci Kalkınma Planında yer verilen hedeflerin hayata geçirilmesine yönelik olarak, kendi bünyelerinde yürütülecek araştırma faaliyetlerinin fonlanmasında ve daha verimli bir şekilde kullanmaları beklenmektedir” denildi.

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazıda, “Yükseköğretim Kurulumuz, gelecek yıllardaki program açma ve öğrenci kontenjanı taleplerini değerlendirme süreçlerinde vakıf üniversitelerimizin araştırmaya ayırdıkları bütçelerini çok daha yakından izleyecek olup, bu süreci şeffaf ve katılımcı bir şekilde yönetecektir” denildi.

Yazının sonunda, YÖK’ün alacağı kararlara kaynaklık etmesi için üniversitelerin bu konudaki görüş ve önerilerinin, bu bağlamda vakıf üniversitelerinin öz gelirlerinden araştırmaya ayrılması planlanan miktarların 2 Eylül 2019 tarihine kadar bildirilmeleri istendi.

YÖK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER