ABD bir büyük devlet değildir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
ABD bir büyük devlet değildir!
20.01.2018 11:33:50

 

ABD bir büyük devlet değildir!

KAMU Baş Denetçisi Şeref Malkoç, büyük devletlerin hukuka uyan devletler olduğunu belirerek ABD’nin süper devlet olabilir ama büyük devlet olamayacağını söyledi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından ‘Tematik Kış Kampları’ projesi kapsamında, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde ‘Antidemokratik Süreçlerde Hukukçuların Refleksi’ konulu konferans düzenlendi. Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’un konuşmacı olduğu konferansa Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Mehmet Uçum ve Ahmet Selim Köroğlu, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, KYK Trabzon İl Müdürü Adnan İpekdal, Trabzon Büyük Şehir Belediyesi Genel sekreteri Mustafa Akkaya ile Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut ile Trabzon, Muğla, Antalya, İzmir, Karaman, Kilis ve Eskişehir’den 150 dolayında öğrenci katıldı.

Konferansta konuşan Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, bin yıldır yaşamlarını sürdürdükleri coğrafyada Avrupa Birliği veya ABD’nin desteği ile değil kendi güç ve adaletleri yaşadıklarını söyledi. ABD’nin süper güç olduğunu ancak büyük devletliğinin tartışılacağını belirterek şöyle dedi:

“Büyük devletin devlet başkanı böyle çılgınlıklar yapar mı? Hukuka aykırı işler yapar mı? Büyük devlet hukuka uyan devlettir. ABD süper devlet olabilir ama büyük devlet değildir. Büyük devlet Türkiye’dir.  ABD kurulalı 250 yıl olmadı. Bizim kurduğumuz birçok devlet var. Osmanlı’nın sadece gerilemesi çökme dönemi 350 yıl sürdü. Onlar daha kurulalı 250 yıl olmadı. Bizim daha devletlerimizden birinin çökmesi gerilemesi 350 yıl sürmüş. Öte yandan AB’nin 50 sene sonrası var mı? 10 yıl sonrası var mı? Bilmiyoruz. Biz bin yıldır buradayız. Biz millet olarak 1071’de Alpaslan diye bir komutan bulmuşuz Anadolu’yu vatan yapmışız. Sonra 1453'de Fatih Sultan Mehmet Han gibi devlet adamı bulmuşuz, çıkmış İstanbul’u fetih etmişiz, Yavuz Sultan Selim gibi bir padişah bulmuşuz Hicaz’ı, Mısır’ı fetih etmiş, hilafeti yurdumuza taşımışız. Birinci Dünya savaşı sonrasında işgalle birlikte Mustafa Kemal Paşa gibi bir lider bulmuşuz. Cumhuriyeti kurmuşuz. Şimdi de 21’inci yüzyılda Recep Tayyip Erdoğan gibi devlet başkanı bulduk onun peşinden gidiyoruz. Gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz.”

ABD’ye yönelik eleştirilerde bulunan Malkoç, konuşmasını,

“ABD uluslararası hukuka uygun davransa, akıllı olsalar, kendi ülkelerinin çıkarlarını düşünseler bir avuç PKK çapulcusuyla işbirliği yapmazlar. PKK ile iş birliği yapan, teröristle işbirliği yapan zavallıdır. Yazık oluyor Suriye’deki insanlara. Birbirini öldürüyorlar. Ama bekliyorum. Bizim üniversitelerdeki tarih hocalarından. Bizim tarihimizi anlatan kitapların İngilizce versiyonlarından ABD’deki yöneticilere ve senatörlere yollamalarını. Her birine birer tane postalamalılar. Bir ay daha bekleyeceğim. Onlar göndermezse Kamu Baş Denetçisi olarak onlar bizim tarihîmizi öğrensinler diye ben onlara göndereceğim. Afrin, Münbiç bunlar bizim tarihimizin akışı içerisinde önemli olaylar değildir. Elbette etrafımızda terörist barındırmayacağız. Münbiç ise Münbiç, Afrin ise Afrin, Rakka ise Rakka bunu yapmaya mecburuz. Bu sadece Türkiye için değil Mezopotamya halkları için Suriye içindir. Biz El Bab’a girdiğimizde Afrin’e girmeye niyet ettiğimizde Suriye’nin egemenliğine göz diktiğimiz için mi? Hayır. Terör örgütleri var onun için” şeklinde tamamladı.

 

Şeref Malkoç ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert