ANADOLU BASINI ÖZENDİRME YARIŞMASININ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
ANADOLU BASINI ÖZENDİRME YARIŞMASININ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR
10.10.2013 08:35:32

 

ANADOLU BASINI ÖZENDİRME YARIŞMASININ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Anadolu basınının gelişmesine katkıda bulunmak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve yerel basında kaliteyi yükseltmek amacıyla düzenlenen "Anadolu Basını Özendirme Yarışması"nın kapsamı genişletiliyor.

BYEGM'den yapılan açıklamaya göre, bu yıl düzenlenecek yarışmada internet haber sitesi, televizyon haberi ve radyo programı alanlarında da ödüller dağıtılacak.

Bunların yanında geçen yıllarda gerçekleştirilen yerel haber, makale-yorum (politika-ekonomi-kültür-turizm-spor), mizanpaj, araştırma, röportaj, fotoğraf ve Türkçenin doğru kullanımı (dergi) dallarında ödüllerin dağıtılmasına ise devam edilecek.

Ayrıca yurt dışında günlük veya haftalık Türkçe yayın yapan yazılı basında görev yapan gazeteciler "Türkiye'nin Tanıtımı" ile "Türkçenin Doğru Kullanımı" dallarında büyükelçilikler, konsolosluklar ve basın müşavirlikleri aracılığıyla yarışmaya başvurabilecek.

Radyo programları dalında ise yarışmacılar haber programları (belgesel, kültür-sanat, eğitim, sağlık vb konularda halkı eğitici sosyal içerikte olan programlar) ile yarışmaya katılabilecek.

Bu yılki yarışmada öncekilerden farklı olarak, yarışmaya yerel medyadan katılmak isteyen gazetecilerin, çalıştıkları gazeteleri BYEGM tarafından kurulan Devlet Enformasyon Sistemi'ne (DES) düzenli olarak göndermeleri şartı getirildi. Yarışmaya katılmak isteyen ama DES sisteminde gazetesi bulunmayan katılımcıların konu ile ilgili talebini içeren e-postayı, gazetelerinin künye bilgileri ile birlikte yerelmedya@byegm.gov.tr e- posta adresine göndermeleri gerekiyor.
Değerlendirmede özellikle yapıtların Türkçe dilbilgisi ve haber yazım kurallarına uygun olması gibi kıstaslar göz önünde bulundurulacak. Ayrıca eserlerde yerel konuların ele alınmış olması da tercih sebebi olacak.
Yarışmaya ilişkin başvuru şartları ve değerlendirme kıstasları daha sonra ayrıntılı olarak genel müdürlükçe açıklanacak.

ANKA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER