Ankara Barosu’nun Bildirisine Soruşturma Açıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ankara Barosu’nun Bildirisine Soruşturma Açıldı!
28.04.2020 14:53:10

 

Ankara Barosu’nun Bildirisine Soruşturma Açıldı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Ankara Barosu trafından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile ilgili yoılan basın açıklamasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Ankara Barosu tarafından yayımlanan ve Erbaş üzerinden İslam dinine ve Müslamanlara ağır hakaretlere yer verilen açıklama hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın “dini değerleri aşağılama” suçundan başlatıldığı bildirildi.

 

Açıklamada şu satırlara yer verildi: “Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlıklı açıklaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır.”

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, Ankara Barosu’nun açıklamasına tepki gösterdi. Adalet Bakanı Gül’ün açıklamaları şöyle:

 

“ESEFLE KARŞILIŞYORUM”

Diyanet İşleri Bakanı Sayın Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde naklettiği dini hükümler nedeniyle Ankara Barosu’nun rahatsızlığını ifade eden ve yer yer haddi zorlayan açıklamasını esefle karşılıyorum.

 

Anayasa’nın 24. maddesinde ifadesini bulan dini inanç, vicdan ve kanaat hürriyetinin herkes gibi bir din adamı tarafından da kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Üstelik bu din adamı, anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri’nin başı olarak İslam dininin hükümlerini seslendirmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın dini bilgi ihtiyacına, suallerine ve tereddütlerine cevap vermesi son derece doğal ve her şeyden önce bir kamu görevidir.

 

“EN HAFİF TABİRİYLE HUKUKİ CEHALET”

Sayın Ali Erbaş’ın ifade ettiği hususlarla ilgili bir nefret suçu teşhisi koymak en hafif tabirle hukuki cehalettir. Bu topraklarda her sesten, her kökten, her inanıştan insan, yüz yıllardır barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşamış ve yaşamaya devam edecektir. Çok açıktır ki, Ali Erbaş Hocamızın hitabında bu birlikteliğe kasteden hiçbir ifadesi, iması ve beyanı yoktur.

 

Ankara Barosunun bu açıklamalara yönelik yakıştırmaları bizi bir arada tutan değerlerle de demokratik ilkelerle de ne yazık ki uyuşmamaktadır. İnanç ve düşünce hürriyetinin anlamını herkesten iyi bilmesi gereken bir meslek örgütünün farklı bir düşünceye karşı yaptığı bu talihsiz açıklama, zihinlerinde bulunan faşist refleksi de bir kez daha ifşa etmiştir.

 

“HALKIMIZDA KARŞILIĞI YOK”

Böylesi tek tipçi, ötekileştirici, tahakkümcü yaklaşımlar, herhangi bir hukuki dayanaktan yoksundur.

İçinde bulunduğumuz salgın günlerinden tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir dayanışma ruhu sayesinde en az kayıpla çıkmaya hazırlanan ülkemizde, modası geçmiş, katı pozitivist anlayışın halkımız nezdinde bir karşılığının olmadığı açıktır. İtibarını yükseltmek için başkalarının itibarına saldıranların karşısında Anayasamız, milli değerlerimiz ve demokrasimiz bulunmaktadır.

 

Bu düşüncelerle söz konusu Baronun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ali Erbaş Diyanet İşleri Başkanı Baro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER