Advert
CHP’den Meclise YÖK soruları: 35 Rektörün Görevden Alınacağı Doğru mu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP’den Meclise YÖK soruları: 35 Rektörün Görevden Alınacağı Doğru mu!
12.01.2018 14:22:46

 

CHP’den Meclise YÖK soruları: 35 Rektörün Görevden Alınacağı Doğru mu!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sürekli günden olan ve en 40 Rektörün YÖK’e çağrıldığı haberlerinin ardından yeniden merak konusu olan iddiaları Meclise soru önergesi olarak taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadıkları gerekçesi ile 35 üniversite rektörünün görevden alınacağı iddialarının doğru olup olmadığını meclis gündemine taşıyan Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle;

1- FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınacağı iddiaları doğru mudur?

2- İddia doğru ise, bahse konu 35 üniversite hangisidir? Bu 35 üniversitenin FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı nasıl tespit edilmiştir?

3- YÖK bünyesinde FETÖ ile mücadele edilmediği ve herhangi bir ihracın yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

4- FETÖ ile idare bazlı mücadele etmeyen Rektörler hakkında yargı süreci başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa, istifa ettirilmeleri yeterli mi olacaktır?

5- Yakın zamanda YÖK'ün kurumsal yapısında restorasyana gidileceği iddiaları göz önüne alındığında, bu restorasyon yerine, demokratik , hukuka saygılı, mobbing konusu üniversite disiplin yönetmeliğine girmiş bir yasal düzenlemenin üniversiteler mevzuatında hayata geçirilmesi konusunda çalışma yapılacak mıdır?

6- Kurulduğu tarihten itibaren, YÖK'e iletilen kaç Savcılık suç duyurusu hakkında, YÖK Başkanlığı "yargı denetimi" için izin vermiştir?

7- FETÖ ile iltisak tespit edilen üniversitelerdeki personel hakkında iddianamesi tamamlanan davası açılan Üyelerinin ve bürokratlarının sayısı ve adları nedir?

FETÖ CHP YÖK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert