Çocuklarda Besin Alerjisine Dikkat!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuklarda Besin Alerjisine Dikkat!
12.05.2019 12:37:00

 

Çocuklarda Besin Alerjisine Dikkat!

Çocuklarda besin alerjisinin tanısına ve tanı sonrası takibine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayşe GÜROĞLU, çocuklarda yaşanabilecek olan zehirlenmelerde ebeveynlere çok iş düştüğünü ifade etti.

Besin alerjisini, tüketilen besinlere bağlı olarak vücudun vermiş olduğu reaksiyonlardır diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayşe GÜROĞLU, “Söz konusu reaksiyonlar karın ağrısı, nefes darlığı, kusma, ishal, egzama gibi etkilerden oluşmaktadır.

Hangi Besinlere Dikkat Edilmeli ?

Çocuklarda ise en sık alerji etkisi gösteren besinler arasında balık, deniz ürünleri, soya, süt, yumurta ve bakliyatlar vb. besinler yer almaktadır. Bununla birlikte benzer familyaya sahip olan besinlerin, örneğin cevize alerjisi olan bir çocuğun, bademe de alerjisi olma durumu söz konusudur.

Nasıl Tanı Konulmalıdır ?

Besin alerjisine yönelik tanının kesinlikle bir doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış tanısı yapılan  hastalara gereksiz uygulanacak tedaviler çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bir besin alerjisinin belirlenebilmesi için belirli bir sürecin takibi ve bu süreç içerisinde tüketilen besinin miktarı oldukça önemlidir. Bu durum öykü tanı olarak da nitelendirilen, hastanın belirli bir süre içerisinde tüketim gösterdiği ve bu tüketimde göstermiş olduğu reaksiyonların takibinden oluşan ön görüdür.

Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Alerjik reaksiyonların görüldüğü çocuklarda  tanı sonrası takip oldukça önemlidir. yaklaşık altı ay ya da bir yıllık bir süreçte ebeveynlerin çocuklarının kullanmış oldukları besinleri sıkı takibe almaları gerekmektedir. Bununla birlikte sıklıkla basit alerji şurupları ile tedavi edilebilir. Ancak daha ağır reaksiyon gösteren durumlarda kortizon müdahalesi gerekmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.

Çocuk Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Ayşe GÜROĞLU Besin alerjisi Çocuk Sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER