FETÖ'nün Para Oyunları!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
FETÖ'nün Para Oyunları!
03.12.2018 13:31:43

 

FETÖ'nün Para Oyunları!

17/25 Aralık sonrasında FETÖ, yurt dışına sadece yandaşlarını değil paralarını da kaçırmaya başladı.

Dini duyguları sömürdüler, himmet adı altında topladıkları haraçlar ile farklı alanlarda şirketler kurdular. Ortaya küresel alanda faaliyet gösteren bir suç imparatorluğu, Fetulahçı Terör Örgütü çıktı.

Bilançolar, gelir tabloları, faturalar, gizli defterler ve kredi oyunları. FETÖ’nün finansman sistemi nasıl işliyor? Yani, terör değirmeninin suyu nerelerden geliyor?

TRT Haber muhabiri Fatih Oruk’un haberine göre, FETÖ önce insanların dini hassasiyetlerini hedef alarak çeşitli gelir kaynakları oluşturdu. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, ardından dershane ve okullar açtı.

FETÖ'nin mali yapısının kavşak noktası "Bank Asya"

Tüm finansal trafiğin kalbi ise FETÖ’nün bankası "Bank Asya"ydı. Banka; şirketleri, okulları, dershaneleri ve örgütsel yapıyı besleyen ana damarlardan biriydi. Kredi oyunlarıyla terör amaçlarına ulaşmak için maddi kaynak oradan sağlanıyordu.

100 milyar dolarlık servet

Örgüt, 160 ülkede 2 binden fazla okul ve sivil toplum kuruluşu oluşturdu. 2013'te örgütün mali varlıkları 100 milyar doları aşmıştı. FETÖ’nün maddi varlığının 8 Avrupa ülkesinin ekonomilerinden büyük olduğu tespit edildi.

Sistemleri çözmek için örgütün hikayesinin en başına dönüldü, kara paranın izleri bulundu. Tümü örgütsel ve finansal bağlarla merkezle irtibatlandırıldı. Tespitlere göre krediler yoluyla milyonlarca liralık kaynak yurt dışına aktarıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal "Ölü hesaplar var, paravan şirketler var, sadece para aktarımı için kullanılan şahıs hesapları var. Bank Asya'nın normal bankacılık teamüllerine göre çalışan bir banka olmadığını devirden sonra çok net olarak gördük." dedi.

FETÖ'nün kredi oyunu

Yurt dışındaki okullara Bank Asya’dan kredi verildi. Bu yöntemle para yurt dışına gönderildi. Krediler himmet ve haraçlarla geri ödendi. ABD'de yerleşik The Respect Enstitue buna sadece bir örnek.

TMSF Başkanı Gülal, Amerika'da bir okula yardım mahiyeti adı altında 1 milyon 800 bin dolarlık bir nakit akışının söz konusu olduğunu belirtti. Bank Asya'nın hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki yapılanmayı finanse etmek için kullanılmış olduğunu vurguladı.

Bank Asya yine bu finansman sisteminin merkezinde. İki yıllık zaman diliminde 147 farklı kişinin çoğu eş zamanlı 171 para transferi gerçekleştirdiği kayıtlarda yer alıyor.

Kredi yolsuzluğu ise başka bir finansman yöntemi. Bank Asya'nın 3,4 milyar liralık sorunlu kredisi bulunuyor. Bu kredilerin büyük bir kısmı FETÖ'ye ait şirketlere ve gruplara aktarılmış durumda.

FETÖ’nün finans ağının çökertilmesi, para kaynaklarının ortadan kaldırılması için 269 soruşturma açıldı. Yapılan araştırmalar ve operasyonlarla örgüt maddi açıdan iyice zayıflatıldı. Ancak yapılacaklar bitmiş değil, FETÖ ile finansal mücadele aralıksız sürüyor.

TRT Haber Fatih Oruk

FETÖ Bank Asya kredi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Tatar     2018-12-03 17 25 de ayakkabı kutusunda para yakalatana kadar bunları neden göremediniz CB dan bakanlara kadar öve öve bitiremediniz.BİR AYAKKABI KUTUSUNUN YAPTIĞINA BAK onlar koydu dediniz sonra parayı akp liler aldı nasıl oldu bu.
GALERİLER