​Gazi Üniversitesinde, “Cemaati” Halının Altına Süpürenler mi var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Gazi Üniversitesinde, “Cemaati” Halının Altına Süpürenler mi var!
16.03.2018 10:57:48

 

​Gazi Üniversitesinde, “Cemaati” Halının Altına Süpürenler mi var!

CHP Milletvekili Nihat Yeşil, Üniversitelerdeki ve YÖK Başkanlığında, cemaatle mücadelenin tavsadığına ve savsaklandığına dair bir yaraya parmak bastı. Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği bir soru önergesi ile konuyu araştırılması üzere, Meclis gündemine taşıdı.

 YÖK Başkanı Saraç'ın Rektörlere talimatı ve ilgili KHK'lar gereği;  Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından ihraç edilen kaç cemaat zanlısı hakkında, eş zamanlı olarak re ‘sen  savcılıklara da  suç duyurusunda bulunul muştur?

FETÖ le hukuki olarak mücadele eden personele, “mahalle baskısı ve taciz” yapılmakta mıdır?

İşte o soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

Aşağıdaki yazılı sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.    

Açık basına yansıyan bilgilerde; Gazi Üniversitesi Rektörlüğünce, Geçmişte FETÖ mağduru olan personele  "cemaatle bağı olan kurum içinde  bildiğiniz kişiler var mı diye hiç soru sormadığını, bir bilgi, belge  ve yardım talebinde de bulunmadığı" ve FETÖ kovuşturmaların bu eksende sürdürüldüğü ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. YÖK Başkanı Saraç'ın Rektörlere talimatı ve ilgili KHK'lar gereği;  Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından ihraç edilen kaç cemaat zanlısı hakkında, eş zamanlı olarak re ‘sen savcılıklara da suç duyurusunda bulunulmuştur?

2.  Kaç adet personele "gri personel" kategorisinde işlem yapılarak idarecilik görevlerinden el çektirildi?

3. FETÖ ve iltisaklılar kapsamında bazı akademik personelin soruşturma evraklarında bilerek, alenen usul (şekil) yanlışları yapıldığı ve idare mahkemelerine dosyaların bu şekilde gönderileceği ve esastan kapsamlı sorulara ve şikâyetçi ifadelerine  yer verilmediği iddiası doğru mudur?

4.  Doğru ise, bu idari soruşturma işlemlerini düzeltmek amaçlı hukuk müşavirliğinin bir çalışması var mı?

5.  Gazi üniversiteli (cemaatin bizzat mağdur ettiği) öğretim elemanları ile ilgili olarak;  Yeni rektörün, 15 Temmuz öncesi idari  işlemler ile ilgili bir  çalışma başlatmadığı  ve FETÖ mağduru davacıların kazandığı geçmiş  tüm idari davaları temyize götürerek sahiplenildiği ve personelin mağduriyetlerinin devam ettirildiği  iddiası doğru mudur?

6.  15 Temmuz sonrası atanan Yeni rektör; Cemaatçilikten Sincan cezaevinde halen tutuklu olan eski Rektörün, rektör yardımcılığını yapmış mıdır?

 

 

YÖK Gazi Üniversitesi FETÖ Nihat Yeşil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER