Kanserin sebepleri ve korunma yolları!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kanserin sebepleri ve korunma yolları!
21.09.2018 09:54:34

 

Kanserin sebepleri ve korunma yolları!

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, "Kansere yol açan nedenler nelerdir? Kanserden korunmak için neler yapılabilir?" gibi sorulara yanıt verdi.

Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğini belirten Büyük Anadolu Meydan Hastanesi doktorlarından Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, kansere karşı insanların çaresiz olmadığını, yaygın kanser türlerinin nedenlerini bilerek kanserden korunma yollarının bulunduğunu, kanser-beslenme arasındaki bağlantıya dikkati çekerek kanserden korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

KANSER NASIL OLUŞUR?

Onkoloji Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, "Kanser, genetiği değişmiş ve büyümesi durdurulamayan hücre topluluğuna verilen isimdir. Kanser hücresi, diğerlerinden farklı olarak, yan dokulara yayılma, kendi kendine damar ağı oluşturabilme, sınırsız büyüme uyarıları yaratma gibi durumlar oluşturur.

Kanser hücrelerinin insana ait bağışıklık sistemini baskılayabilmesi ve zaman içinde kendi özelliklerini değiştirerek bağışıklık sistemini aldatabilmesi yoluyla gerçekleşir.

Kanser, hastalarda kalıtsal genetik bir nedene bağlı gelişse de, bunun dışında, değiştirilebilen yaşamsal özellikler ve çevresel faktörler kanser gelişiminden sorumludur.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Sigara, gıda katkı maddeleri, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, hava kirliliği, radyasyon, çeşitli toksinler ve genetik etkenler Kanser oluşumunda rol oynayan en önemli faktörlerdir.

Aslında kanser önlenebilir, erken tanınabilir veya tedavi edilebilir bir hastalıktır. Herhangi bir şikayeti olmayan insanlarda kanserin belirtileri olmadığı halde bazı testler yapılarak belirtilerin çıkmasından 2 yıl kadar daha erken kanser tanısı koymak mümkün olmaktadır. Son yıllarda kitle tarama ve erken tanı yöntemlerinde önemli gelişmeler olmuştur. Bunun için belli yaş aralıklarında gerekli testlerin yapılması hayati önem taşımaktadır" diye konuştu.

Kanser hava kirliliği radyasyon bağışıklık sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert