Meyve üreticilerinin dikkatine!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Meyve üreticilerinin dikkatine!
21.05.2018 11:55:15

 

Meyve üreticilerinin dikkatine!

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Samsun’da meyve üreticilerini ilaçlı mücadele konusunda uyardı.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şubesi teknik elemanlarınca, İlimizde bulunan Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler doğrultusunda, bitki fenolojisi ve iklim koşullarının da değerlendirilmesi sonucunda; 15.05.2018 tarihi itibariyle Elma İç Kurdu zararlısının birinci nesli için ilaçlı mücadele zamanının geldiği tespit edilmiştir. Çiftçilerimizin Bir an önce söz konusu zararlıya karşı, Elma, Armut Ceviz ve Ayva bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir. Kullanılan İlacın etki süresine bağlı olarak bu ilaçlamadan sonra 10-15 gün ara ile ikinci ve üçüncü ilaçlamalar da ihmal edilmemelidir. 

Elma İç Kurdu, elma, armut, ayva ve ceviz gibi meyvelerin en önemli zararlısıdır. Doğrudan meyve zararlısı olan larvalar (kurtçuklar), meyveleri delerek galeriler açmakta, etli kısmını ve çekirdek evini yiyerek pislikler bırakmaktadır. Bütün bunların sonucu olarak meyvele­rin dökülmesine, ağaçta kalabilen meyvelerin ise nitelik ve niceliklerinin bozulma­sına ve dolayısıyla elmanın piyasadaki değerinin düşmesine neden olmaktadır. Mücadelesi yapılmayan bahçelerdeki zararı %60, hatta %100'e kadar çıkabil­mektedir. İlkbaharda çıkan kelebekler yumurtalarını, ekseriyetle meyve buketlerine yakın olan yapraklara veya genç meyvelerin üzerine bırakır.

Yumurtadan çıkan larvaların çıkışı ile meyveye giriş arasındaki süre, birçok etkenlere bağlı olmak üzere, genellikle 4-8 saat arasında değişir. Meyveye giriş öncesi larvalar çok hassas olduğundan; rüzgâr, yağmur veya avcı böceklerden dolayı yüksek oranda telef olabilmektedirler. Bu dönem, Elma iç kurduna karşı mücadele zamanlamasında çok önemlidir.

Meyve içinde 30-40 gün beslenerek olgunlaşan larva, ağaç gövdesinin çatlamış kabukları arasında veya toprakta bulunan kalıntılar arasında kokon örmek üzere meyveyi terk eder ve daha sonra pupa olurlar, Pupa döneminden kelebek olarak çıkan bu zararlılar, Temmuz ayında aynı yılın 2. Nesilleri şeklinde tekrar yumurta bırakarak zarara devam eder. Ülkemizde Elma iç kurdu genellikle 2 nesil, bazı yer ve yıllarda 3 nesil verebilmek­tedir.

Ayrıca Yağışlar, yüksek nem ve uygun sıcaklıklar Elma ve Armutlarda Karaleke hastalığın gelişimini hızlandıran etmenlerdir. Üreticilerimizin söz konusu hastalığa karşı da bahçelerini  ilaçlamaya devam etmeleri gerekmektedir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail KIRMACI, Elma İç kurdu mücadelesinde ilk ilaçlama zamanının doğru şekilde tespitinin önemli olduğunu; Üreticilerimizin kullanacakları Zirai Mücadele İlaçlarını mutlaka reçete ettirmelerinin kendileri ve ülke ekonomisinin yararına olduğu kadar, bilinçli ve kayıtlı zirai ilaç kullanımının doğal dengenin ve çevrenin korunmasına faydalı olacağını söyledi.   

Samsun İl Gıda Tarım Elma İç Kurdu Karaleke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert