Mustafa Keskin: Türkmeneli Türk yurdudur! Başka hiçbir şey kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mustafa Keskin: Türkmeneli Türk yurdudur! Başka hiçbir şey kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz!
25.09.2017 18:58:21

 

Mustafa Keskin: Türkmeneli Türk yurdudur! Başka hiçbir şey kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz!

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Başkanı Mustafa Keskin Irak’ın Kuzeyinde yapılmakta olan referandumla alakalı bir basın açıklaması yaptı.

Keskin yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki sonucu baştan belli olan Türkmeneli bölgesini de içine alan bağımsız Kürdistan referandumu yapılmıştır. Uyarılar geç, güçsüz ve etkisiz olmuştur.

Yüzyılı aşkın zamandır Irak Türkmenlerinin yaşadıkları bölge,  yoğun etnik, dini ve siyasi çatışmaların yaşandığı bir yerdir. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum itibariyle çekişme ve çatışmaların odağındadır.

Irak Türkmenlerinin onlarca yıldır maruz kaldığı; Asimilasyon, Diskriminasyon, Zorunlu Göç, Yargısız İdam ve İrade Dışı Cebri Kayıp gibi uygulamalar bütün şiddeti ile devam etti. Türkmenlerin maruz kaldıkları baskı ve insan hakları ihlalleri, kimliklerinin ve yurtlarının elinden alınma aşamasına gelmiştir. Türkmenlere karşı etnik temizlik yürütülmektedir.

Türkmen davası binlerce şehidi, tutuklusu ve sürgünü olan yüzyıllık davadır.

Bölgedeki Türkmenlerinin varlığının devam etmesi ve korunması Türkmenler için olduğu gibi Türkiye için de hayati önem taşımaktadır.

Burada olayların acı tarafı bir sürü kafa karışıklığının yanı sıra çelişkili açıklamaların yapılmasıyla Türkiye’nin olası durumlara karşı hazırlıklı olmadığı görüldü. Daha birkaç ay önce IKYB başı ne yazık ki Türkiye’de sözde bayrağı ile en üst düzeyde kabul gördü. Türkiye olarak bölge ile ilgili açık seçik, kararlı duruşunu ortaya koyamadı.

Görülmüştür ki bugüne değin konuşulan ve tartışılan olası senaryoların gözden geçilmesi şarttır. Şu an konuşulan senaryolarda ne yazık ki Türkmenlere yer yoktur. Bunun başlıca nedeni bölge ve Irak ile ilgili Türk Senaryosunun (Plan ve Projesinin) olmamasıdır.

Türkiye’nin çok önceleri yapması gerekenlerin başında Kerkük merkezli korunan bir Türkmen Güvenlik Bölgesi kurmak geliyordu. Şu an bile somut hiçbir şey yapılamıyor. Her kriz döneminde Irak Türkmenleri akla geliyor ama sonrasında bizim orada bir varlığımızın olduğunu ne yazık ki unutuluyor.

Türk Sivil Toplum Örgütleri işin içine girerek, dünyada kamuoyu oluşturmaya, siyasi karar çevrelerini etkilemeye çabalamalıdır. Ortak çalışma ve mücadele platformları oluşturulmalıdır. Böylece dünya kamuoyu ve dolayısıyla siyasi karar merkezleri etkilenmelidir. Devamında diplomatik kanallar kullanılmalı ve konu ivedilikle BM’ye taşınmalıdır.

Türkiye siyasi, ekonomik ve askeri her yaptırımı hemen uygulamalıdır.

Artık çözüm zamanı gelmişte geçmiştir. Çözümler geçici olmamalıdır.

Son olarak Barzani, kendi çalıp kendi oynamıştır. Türkmen toprağında, yurdunda Kürdistan referandumu yapılamaz. Orası Türkmeneli’dir. Sonuç bir irade değil, dayatmadır.  Bütün dünya duysun ve bilsin ki sözde referandum kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz.”dedi.

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Mustafa Keskin referandum Türkmeneli Barzani
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert