OMÜ Tımes Hıgher Educatıon Sıralamasında Yeniden 1001+ Grubunda
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Tımes Hıgher Educatıon Sıralamasında Yeniden 1001+ Grubunda
13.09.2019 08:46:53

 

OMÜ Tımes Hıgher Educatıon Sıralamasında Yeniden 1001+ Grubunda

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), üniversitelere ilişkin uluslararası sıralama kuruluşlarının yapmış olduğu sıralamalarda 2018 yılından bu yana yakalamış olduğu akademik performansı bu yıl da yeniden sergileyerek başarısını sürdürdü. Bu kapsamda İngiliz sıralama kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması, bu sene ETH Zurich/Zürih Federal Teknoloji Enstitüsünün 11 Eylül günü ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Dünya Akademik Zirvesi’nde ilan edildi.

OMÜ, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminden itibaren araştırma-geliştirme ve proje odaklı çalışmalara, yenilikçiliğe, girişimciliğe, kalite sistemine ve üniversite-sanayi iş birliğine sistematik biçimde yönlendirdiği yoğun emek, çaba ve insan kaynağı neticesinde Times Higher Education 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 2018 ve 2019 yıllarında sergilediği performansını tekrar yakalayarak 1001+ grubunda yer almayı başardı.

THE 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda bu yıl dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden 1800’ün üzerinde veri puanı ve 21 bin’den fazla akademik itibar anketi yanıtı ile 92 ülkeden çok sayıda kurumun sıralamasına yer verildi. Değerlendirme kapsamında ayrıca dünyanın önde gelen küresel bilgi analizi şirketlerinden  olan Elsevier’den gelen bibliyometrik verilere (konu, yıl, katkı sağlayan kurum, anahtar sözcükler, yazar sayısı, atıflar, ortak atıflar vb.) dayanarak beş yıl boyunca 12.8 milyon araştırma yayını ve 77.4 milyon alıntı da analiz edildi. 2020 sıralamasında geçen senekiyle aynı doğrultuda olmak üzere araştırma, eğitim, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünüm gibi 13 farklı performans göstergesi, üniversitelerin akademik performanslarının değerlendirilmesinde etkili oldu. Sıralamada birinciliği Oxford Üniversitesi, ikinciliği Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve üçüncülüğü de Cambridge Üniversitesi elde etti. Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Princeton Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi gibi üniversiteler ise ilk 10 içinde yer aldı. 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk 300 üniversite içinde Türkiye’den üniversite yer almazken, ilk 500’de ise 2 üniversite yer aldı. Açıklanan sıralama içerisinde Türkiye’den toplamda 34 üniversite yer alırken, 1001+ grubunda ise Ondokuz Mayıs Üniversitesiyle birlikte toplamda 23 üniversite sıralamaya girdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda öğretim, araştırma, atıflar, endüstri geliri ve uluslararası görünüm kriterlerinden her birindeki skorlarını 2019 yılındaki puanlarına göre arttırdı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Times Higher Education Dünya Akademik Zirvesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER