Samsun Müzesi’nde tarihi ihanet
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Müzesi’nde tarihi ihanet
24.10.2018 11:47:16

 

Samsun Müzesi’nde tarihi ihanet

​Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, yeni Samsun Müzesinde tarihte hiç olmayan Pontus döneminin de sergilenecek.

Tarihçilere göre, Samsun’da Pontus Rum dönemi hiç olmadı.

Trabzon’da kurulan devletin ismi Pontus Rum devleti değil Doğu Roma ya da Bizans diye isimlendirilmiş.

Samsun’da ise Pontus Devleti diye isimlendirilen devletin kurucusu Mithidat sülalesi, Kral 6. Mithidat ise Roma'nın en büyük düşmanlarından birisi olan Pers yani İran kral devleti olduğu belirtiliyor.

Yaklaşma olan 19 Mayıs 2019 yılı için Rumların soykırım hazırlıklarına destek mahiyetinde kabul edilebilecek bu tür yanlış bilgiler, hem Samsun Büyükşehir ve hem de Samsun Valiliğinin sitesinde yer alıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin resmi sitesinde yer alan bilgiler şöyle;

“Tarih, Bu Müzede Gün Yüzüne Çıkacak

Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Hellenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleriyle zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip Samsun, tüm eserlerini görücüye çıkaracak. 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnofrafik eser, 9 bin 783 adet de sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos hazineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, ‘Müze Samsun’da ziyaretçilerinin ilgisine ve beğenisine sunulacak.

Pontus Rum Samsun Samsun Büyükşehir Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
alakası yok     2018-10-24 bu haberin zihni şahinle alakası yok bu iş yusuf ziyanın işi zihni bey el atsında hangi birine atsın
GALERİLER