Advert
Samsun Site Camii nihayet Yeni Yüzüne Kavuşuyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Site Camii nihayet Yeni Yüzüne Kavuşuyor
11.10.2017 14:02:13

 

Samsun Site Camii nihayet Yeni Yüzüne Kavuşuyor

Samsun Haber - ​Konumu ve geçmişiyle şehrin önemli merkezlerinden ve sembollerinden birisi olan Site Camii, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği projeyle yepyeni bir kimliğe ve görünüme kavuşacak.

Hayata geçirdiği sayısız hizmet ve projelerle Samsun’u modern bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına devam ediyor. Başta ulaşım ve alt yapı olmak birçok kategorideki projelerle sorunları çözüme kavuşturan belediye, kenti geliştirip geleceğe hazırlamaya çalışıyor. Bir yandan su, yol ve kanalizasyonu olmayan mahalle bırakmamak için tüm imkânlarını seferber ederken, diğer yandan da kentin potansiyellerini ortaya çıkarmaya yönelik yoğun mücadele veriyor.

Kent estetiğini artıracak projelerden bir tanesi ise Cumhuriyet Meydanı yanındaki Site Camii Çevre Düzenleme Projesi. Şehrin merkezindeki yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda yapımına 1976 yılında başlanan Site Camii, 1980 yılında da ibadete açılmıştı. Seramiklerle kaplanan kubbe, kaplama sırasında yapılan hatalar sonucu zamanla kubbe zarar görüp su alınca cami 2002 yılında tümüyle restore edilmişti. Çay ocaklarıyla kuşatılan cami çevresini karışık ve çirkin görünümden kurtarmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, 2 yılda tamamlanacak projeyle camiyi sade, düzenli ve modern bir görünüme kavuşturacak. Proje üzerinde çalışmalar ise sürüyor.

Örnek ve modern bir kent anlayışı içinde kent estetiğini geliştirmek için büyük bir çaba içinde olduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehri içindeki tesis ve donanımlarıyla gelecek nesillere hatıra bırakacakları bir çeyiz sandığı gibi gördüklerini söyledi. ‘Samsun evimiz, süslemeye devam edeceğiz’ diyen Başkan Yılmaz, “Samsun’u modern ve görselliği yüksek bir şehir haline getirmek istiyoruz. Uzun süredir bu konuda ciddi bir performans sergiliyor, mücadele veriyoruz. Estetik ve görselliği çok önemsiyoruz. Nasıl ki evimizin içini süslüyor, düzenliyor ve yeniliyorsak, şehrimizi de misafir salonu gibi düşünerek yenilemeye devam edeceğiz. Bunun için de 2019 Vizyonunu hazırladık. Bu vizyonda yer alacak projelerimizi de özenle seçerek belirledik. İnşallah 2 yıl sonra ‘Samsun estetiğin şehri oldu’ dedirteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Estetik anlamında kentte yapılacak çok iş olduğunu ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Tablo çok net. Çarpıklığı, düzensizliklerini ve göze hitap etmeyen unsurları ortadan kaldıracağız. Bunlardan birisi de Site Camii çevresi. Çevresinde düzensizlikler ve karmaşıklık sebebiyle camii adeta görünmüyor ve Samsun’a yakışmıyor. Üzerinde çalıştığımız proje hayata geçtiğinde cami çevresi, iş yerleriyle birlikte sade, modern, düzenli ve şık bir görünüme kavuşacak. Şehrimize yakışır hale gelecek.” Dedi.

Site Camii Yusuf Ziya Yılmaz Kent estetiği Site Camii Çevre Düzenleme Projesi Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
AHMET SOYTÜRK     2017-10-19 • SİTE ÇARŞISI YILLARCA YALITIM SORUNLARI YÜZÜNDEN BİNANIN KOLON VE KİRİŞLERİNDEKİ BETON ÇÜRÜYÜP DÖKÜLMÜŞ, DEMİRLER PASLANMIŞ. AMA ESNAFLARIN YAPMIŞ OLDUĞU TADİLATLARDA BUNLAR KARTONPİYER, STRAFOR, ALÇIPANLARLA SADECE MAKYAJLANMIŞ DURUMDA, BURANIN DEPREM FİZİBİLİTESİ YAPILMALI. • CUMA GÜNÜ CAMİNİN İÇİNDE TUVALETLERİN ÖNÜNE SERİLEN KİLİMLERİN ÜZERİNDE KESKİN TUVALET KOKUSUNUN İÇİNDE YAPILAN İBADET AKILLARA DURGUNLUK VERECEK KADAR KÖTÜ VE SAĞLIKSIZ BİR DURUM. • BULVAR AVM İLE KISMEN GİDERİLMİŞ PARK SORUNU ARTAN ŞEHİR NÜFUSU İLE BERABER YETERLİLİĞİNİ KORUYAMAMIŞTIR. YENİ PROJEDE SİTE ÇARŞISININ ALTINA PARK ALANI AÇILMASI MECBURİYETİNİ GETİRMİŞTİR. • ŞEHİR MERKEZİNDE TAM BİR ÇEVRE KİRLİLİĞİ BULUNMAKTADIR. BÖYLE BİR KULLANIŞI KIT BİR PROJE KAÇ YIL DAHA ŞEHİR MERKEZİNDE SERGİLENECEKTİR. • BU BİNAYA YAPILAN TADİLAT SADECE GEÇİCİ BİR ÇÖZÜMDÜR. UZUN VADEDE SORUNU ÇÖZMEYE YETMEZ. • ESNAFLAR BİR ARAYA GETİRİLİP, ORTAK BİR FİKİRDE BİRLEŞTİRİLEREK SİL BAŞTAN BULVAR AVM’YE ENTEGRE BİR PLANLA ÖZEL SEKTÖRDEN DESTEKLEYEBİLECEĞİ YENİ BİR MODERN YAPI SAMSUN’A KAZANDIRILMALIDIR.
ahmet türk     2017-10-19 • SİTE ÇARŞISI YILLARCA YALITIM SORUNLARI YÜZÜNDEN BİNANIN KOLON VE KİRİŞLERİNDEKİ BETON ÇÜRÜYÜP DÖKÜLMÜŞ, DEMİRLER PASLANMIŞ. AMA ESNAFLARIN YAPMIŞ OLDUĞU TADİLATLARDA BUNLAR KARTONPİYER, STRAFOR, ALÇIPANLARLA SADECE MAKYAJLANMIŞ DURUMDA, BURANIN DEPREM FİZİBİLİTESİ YAPILMALI. • CUMA GÜNÜ CAMİNİN İÇİNDE TUVALETLERİN ÖNÜNE SERİLEN KİLİMLERİN ÜZERİNDE KESKİN TUVALET KOKUSUNUN İÇİNDE YAPILAN İBADET AKILLARA DURGUNLUK VERECEK KADAR KÖTÜ VE SAĞLIKSIZ BİR DURUM. • BULVAR AVM İLE KISMEN GİDERİLMİŞ PARK SORUNU ARTAN ŞEHİR NÜFUSU İLE BERABER YETERLİLİĞİNİ KORUYAMAMIŞTIR. YENİ PROJEDE SİTE ÇARŞISININ ALTINA PARK ALANI AÇILMASI MECBURİYETİNİ GETİRMİŞTİR. • ŞEHİR MERKEZİNDE TAM BİR ÇEVRE KİRLİLİĞİ BULUNMAKTADIR. BÖYLE BİR KULLANIŞI KIT BİR PROJE KAÇ YIL DAHA ŞEHİR MERKEZİNDE SERGİLENECEKTİR. • BU BİNAYA YAPILAN TADİLAT SADECE GEÇİCİ BİR ÇÖZÜMDÜR. UZUN VADEDE SORUNU ÇÖZMEYE YETMEZ. • ESNAFLAR BİR ARAYA GETİRİLİP, ORTAK BİR FİKİRDE BİRLEŞTİRİLEREK SİL BAŞTAN BULVAR AVM’YE ENTEGRE BİR PLANLA ÖZEL SEKTÖRDEN DESTEKLEYEBİLECEĞİ YENİ BİR MODERN YAPI SAMSUN’A KAZANDIRILMALIDIR.
GALERİLER
Advert
Advert