CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Yargıdaki İktidar Baskılarını Sordu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Yargıdaki İktidar Baskılarını Sordu!
03.04.2018 10:18:09

 

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil Yargıdaki İktidar Baskılarını Sordu!

Son zamanlarda, FETÖ ile yapılan mücadelenin yarım yamalak yapıldığı ve halen daha bazı FETÖ’cülerin hâkim ve savcı yüzü görmedikleri tartışmaları yapılırken; Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “FETÖ ile mücadele eden adli yargımızın tarafsız olamamasındaki asıl nedenin "İktidar" baskısı olması iddiası gerçek midir?’ diye sordu.

İşte o soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

Aşağıdaki yazılı sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.  3. 04. 2018

Nihat YEŞİL

Ankara Milletvekili

Meclis Başkanlığına verilen bir  yazılı soru önergesine cevap olarak, dönemin Adalet Bakanı imzalı yazılı beyanda, Sayın Bekir Bozdağ, 2013-2016 yılları arasında, 07/ 04/ 2016 tarihi itibariyle, 516 idare mahkemesi hâkiminin,  o dönemdeki ismi Gülen cemaatinin  mağdur ettiği vatandaşlar tarafından HSYK’ ya şikâyet edildiğini yazılı olarak, beyan etmiş ve sonucu hakkında bir bilgimiz yok denilmiştir.

Bu bağlamda;

1.   Temmuz 2016 tarihinden bu yana kaç adet savcı ve hâkim bizzat FETÖ  mağduru  olan müşteki vatandaş tarafından, görev ihmali ve işini savsaklamaktan dolayı, kaç adet hâkim ve cumhuriyet savcısı Hâkimler savcılar kuruluna şikâyet edilmiştir?

2.      Bu şikâyetlerden kaçı  Hâkimler Savcılar Kurulu tarafından sonuçlandırılmış ve şikâyetçilere  kararın tebliği yapılmıştır?

3.    Hâkimler Savcılar Kurulu Üyesi kaç kişi, hakkında aynı nedenlerden dolayı vatandaşlarımız tarafından Başbakanlık'a şikâyet yapılmıştır?

4.       Başta idare mahkemelerimiz, Danıştay’ın ilgili daireleri olmak üzere, FETÖ ile mücadele eden adli yargımızın tarafsız olamamasındaki asıl nedenin  "İktidar" baskısı olması iddiası gerçek midir?

5.       Bu iddia gerçek ise; Adalet Bakanlığı olarak, kayıtlara geçmiş bu şikâyetler ve yargıya güvensizlik ortamı düşünüldüğünde,  FETÖ ile mücadelede, yüzde kaçlık bir verim ve yargısal  performans  sağlanabileceğini düşünmektesiniz?

6.        2547 sayılı YÖK Kanununun 53/c.7 maddesi uyarınca, FETÖ ve Paralel yapılanma ve suçları hakkındaki personel dilekçelerini, Re ‘sen karara bağlamak zorunda olan Cumhuriyet savcılarının  bu dosyaları işlem yapmadan, YÖK Başkanlığına göndermesindeki amaç nedir?

7.      2016 Öncesi ve sonrası, cemaat ve Kripto yargısı tarafından defalarca mağdur edilen, yargı tacizine uğrayan, adalete yardımcı olmak isteyen bu FETÖ mağdurlarının,  yargı trajedisini sonlandıracak ve itibarlarını iade edecek, Bakanlığınız  tarafından yapılan  bir düzenleme ve gündeme aldığınız bir çalışmanız var mıdır?

chp nihat yeşil FETÖ yargı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert