OMU’DE 32. Ulusal Matematik Sempozyumu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMU’DE 32. Ulusal Matematik Sempozyumu
01.09.2019 10:38:05

 

OMU’DE 32. Ulusal Matematik Sempozyumu

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 32.’si, Türk Matematik Derneğinin (TMD) desteği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğiyle başladı.

OMÜ ve Türk Matematik Derneği paydaşlığında OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programına; Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Atakum İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Gündem katıldı.

Türkiye’nin pek çok üniversitesinden 165 akademisyen ve araştırmacı

Ülkemizde matematik alanında araştırma yapan bilim insanlarını, genç araştırmacıları ve matematik biliminin gelişimine katkıda bulunan, ilgi duyan herkesi bir araya getirerek, davetli konuşmacılar, bildiriler, poster sunumları ve diğer etkinlikler ile matematik alanındaki gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan 32. Ulusal Matematik Sempozyumu için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki pek çok üniversiteden 165 akademisyen ve araştırmacı Samsun’a geldi.

“Bağımsızlık meşalemizin yandığı Samsun’da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan sempozyumun açılış konuşmasında söz alan OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap “Üniversitemiz, bağımsızlık meşalemizin yandığı bu şehirde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onur ve mutluluğunu yaşıyor.” dedi.

“Samsun; inancın, ümidin ve başarının şehridir”

Ulusal kurtuluş mücadelesinde Samsun’un önemi ve rolünden bahseden Prof. Dr. Kasap sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli misafirlerimiz bu şehir herhangi bir şehir değildir; Türkiye’nin kuruluşunu müjdeleyen şehirdir. Bu şehir, inancın ve ümidin şehridir, başarının şehridir. Ümidin inanca, inancın başarıya dönüştüğü şehirdir. Bugün bu topraklarda başımız dik ve onurlu yaşıyorsak bunu yüzyıl önce bu şehirde kıvılcımı tutuşturulan istiklal ruhu yani 19 Mayıs ruhuna borçluyuz. 19 Mayıs 1919 ruhu ilk günkü gibi taze ve diridir. Ülkemizin en önemli ateşleyici gücü de 19 Mayıs ruhudur. Bu ruh hep var olacak ve bu ruhun verdiği manevi güçle geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Bildiğiniz üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında Samsun halkında gördüğü dirayet ve cesaret karşısında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ben Samsun halkını gördüğüm zaman memleket ve millete ait olan bütün tasavvurlarımın ve kararlarımın bir kez daha yerine getirilebilir olduğuna inandım’ demiştir.”

“Temel bilimlerde ne kadar ilerlersek dışa bağımlılığımız o derece azalacaktır”

Konuşmasında temel bilimlerin vazgeçilmezliği ve hayatiliğine vurgu yapan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kasap, devamında “Bilindiği üzere matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel bilimlerdir. Bu bilimler, yüzyıllardır uygarlığın en önemli yapı taşları oldu. Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürebilmemiz, çevremizde yaşananları daha iyi anlayabilmemiz ve içerisinde bulunduğumuz evreni daha iyi tanıyabilmemiz için temel bilimlere ihtiyacımız var. Teknolojiyi temel bilimlerin çıktılarıyla geliştirmekteyiz. Temel bilimlere gereken önemi vermediğimiz takdirde bunun sıkıntılarını ileri dönemlerde yaşayacağımız aşikârdır. Bu konuda yeteri kadar insan gücü oluşturduğumuz ve araştırma faaliyetlerini yeterince geliştirdiğimiz takdirde birçok teknolojik üründe dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu ve bunun gibi etkinliklerin, ülkemizde temel bilimlerin gelişmesine hizmet edeceğini, bunun sonucunda da dışa bağımlılığımızın azalarak bağımsızlığımızın perçinleneceğini düşünmekteyim. Etkinliğin, bağımsızlığımızın yüzüncü yılında Samsun’da yapılmasının bu bağlamda önemli ve değerli olduğunu söyleyebilirim. Bir kez daha açılış törenimize ve etkinliğimize katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum.” sözlerine yer verdi.

“Kurtuluşumuza ilk adımın atıldığı Samsun’umuza ve bu isimle şereflenen Üniversitemize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyerek konukları selamlayan Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan da matematiğin ve diğer temel bilimlerin eşlik etmediği hiçbir bilim dalının üst noktalara ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.

“Mücadelemizi bilim ve teknolojiyle sürdürmek zorundayız”

100 yıl önce canla, bedenle, yürekle ve kanla kazanılan Millî Mücadele’nin, günümüzde bilim ve teknolojiyle devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Rektör Vekili Ceyhan “100 yıl sonra tekrar bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Her mücadele kanla, topla ve tüfekle olmuyor. Devam ettirmemiz gereken; yine ulusal kurtuluş mücadelemiz gibi çok büyük bir onur mücadelesidir ki bağımsızlığımız kesinlikle ama kesinlikle buna bağlıdır. Ben şuna inanıyorum: Bir sempozyum; sadece bir bildiriye yer verip, bilimsel olarak sunumumuzu yaparak bulunduğumuz şehre döndüğümüz bir etkinlik değildir; bilimin tartışıldığı, bilinmeyenlerin farklı görüşlerle ortaya konulduğu, ama çok daha önemlisi, sosyal olarak insanların birbirleriyle buluştuğu ve akademik ağlarını geliştirdiği ortamlardır. Dahası bu tür sempozyum ve kongreler, yapılan kritiklerin büyük bir heyecanla ve can kulağıyla dinlenip, farklı bakış açılarının kazanıldığı aktivitelerdir. 32 yıldır geleneği devam ettiren matematik camiası da bir kez daha bu sempozyumla kendini ispat etmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Ulusal sempozyum ve kongreler bir araştırmacının akademik ilerlemesine katkı sağlıyor”

Uluslararası kongre ve sempozyumların önemine değinen Rektör Vekili Prof. Dr. Ceyhan, varlığımızı ve bilgi alışverişimizi bu ortamlarda sağladığımıza işaret ederek devamında “Öte yandan da ulusal sempozyum ve kongrelerimizi asla ve asla ihmal etmemeliyiz. Bir araştırmacının akademik ilerlemesine dair bir fikir beyan etmek için o kişinin kendi mesleğiyle ilgili ulusal etkinliklere katılıp katılmadığına ve bu ortamlardan yararlanıp yararlanmadığına dikkat etmeliyiz. Zira ben şahsen bu farkındalığı ve duyarlılığı çok önemsiyorum zira bu anlamda ulusal kongre ve sempozyumlar, uluslararası olanlardan çok daha önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rektör Vekili Ceyhan sempozyumun, Türkiye’nin ilerlemesine ve kalkınmasına hizmet edecek konuların tartışılmasına ve anlaşılmasına vesile olmasını dilerken, disiplinler arası çalışmalarda daha çok yer almamız gerektiğinin öneminin altını çizdi. Katılımcılara şükranlarını sunan Prof. Dr. Ceyhan, verimli bir sempozyum temennisinde bulundu.

Ardından konuşan TMD Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı, 32. Ulusal Matematik Sempozyumu’nun 100. Yılda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlattığı ve ilk adımı attığı Samsun’da gerçekleşmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

“TMD Başkanı olarak karşınızda olmaktan gurur duyuyorum” diyen Başkan Özbağcı konuşmasında Türk Matematiği Derneği hakkında bilgiler paylaşırken, İmaginary Sergisi başta olmak üzere Dernek olarak gerçekleştirdikleri lisans bursları, yaz okulları ile Tosun Terzioğlu anısına yayımladıkları Matematik Dünyası dergisinden söz etti.

3 Eylül’e kadar devam edecek sempozyumda; “analiz, cebir, sayılar teorisi, geometri, topoloji, diferansiyel denklemler, olasılık ve istatistik, uygulamalı matematik, mantık ve matematiğin temelleri, matematik eğitimi ve diğer konular, genel konuşmacılar, dizi konuşmacılar ve çağrılı ana konuşmacılar tarafından detaylı bir şekilde ele alınacak.

Açılış konuşmaları sonrasında, OMÜ Matematik Bölümü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Kasap, Millî Mücadele’nin 100. yılı kapsamında sempozyuma 100. sırada kayıt yapan Gaziantep Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Ümit Can’a hediyesini takdim ederken Çarşamba Belediye Başkanı adına Basın Yayın Halkla ilişkiler Müdürü Emre Gündem’e de plaketini teslim etti.

Bunun yanı sıra Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan da Atakum Belediye Başkanı adına İl Meclis Üyesi Avukat Fikret Can Demir’e plaketini verdi.

Öte yandan Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı da plaketini Türk Matematik Derneği Başkanı Prof. Dr. Burak Özbağcı’dan aldı.

Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Birsen Sağır Duyar ise Aycan Alarm Güvenlik Sistemi  Anonim Şirketi Başkanı Cemil Aycan’a plaketini takdim etti.

Haber: Aleyna Sezer - Beyza Nur Kaya

 

 

omü matematik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER