SAMSUN’DA MÜLTECİLER VE YASADIŞI GÖÇLER TOLANTISI
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
SAMSUN’DA MÜLTECİLER VE YASADIŞI GÖÇLER TOLANTISI
23.08.2013 18:18:00

 

SAMSUN’DA MÜLTECİLER VE YASADIŞI GÖÇLER TOLANTISI

Samsun’da bulunan mülteciler, sığınmacılar, yasadışı göçler ve sorunları konulu toplantı Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu bünyesinde Samsun’da bulunan mülteciler, sığınmacılar ve yasadışı göçler ile ilgili  sorunlarının incelenmesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıda   Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Başkanı Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demirbir konuşma yaptı.

Demir konuşmasında  ”Samsun ilimiz bir süre önce uydu kent listesine dahil edildi ve bu anlamda şehrimiz serbest ikamete tabi kişiler var. Bu kişilerin sayısı son zamanlarda artmaktadır. Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde mülteciler, göçmenler, serbest ikamete tabi kişiler ve benzeri konularla ilgili her dönem kalıcı olarak görev yapan bir alt komisyonuz.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu olarak bugün  Samsun’da bulunuyoruz. Ülkemizin muhtelif illerinde yaptığımız çalışmanın bir benzerini Samsun İlinde gerçekleştireceğiz. Samsun’da bulunan serbest ikamete tabi kişilerin durumlarını, varsa sorunlarını tespit edip, mümkün olursa yerinde incelemeler yapmayı düşünerek bu gün Samsun’a geldik. İlk toplantımızı konu ile ilgili kamu görevlisi arkadaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. İkinci toplantımızı da sivil toplum kuruluşları ve doğrudan serbest ikamete tabi kişiler arasından seçilmiş katılımcılarla gerçekleştireceğiz.  Sayın Valim başta olmak üzere toplantımıza katılan ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.’’dedi.
 
  Samsun Valisi Hüseyin Aksoy da konuşmasında’’Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu  ilimizde bulunan mültecilerle ilgili inceleme yapmak üzere değerli komisyon üyeleri Samsundalar. Bu amaçla burada bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bilindiği üzere Samsun İlimiz 2012 Yılının Kasım ayı sonunda mültecilerin barınabileceği iller kapsamına alınmıştı. 2013 Yılı Nisan ayı itibariyle de Samsun’a mülteciler gönderilmeye başlanmıştır. Rakamlar sık sık değişiyor,  bu gün itibariyle 758 kişi mülteci statüsünde Samsun’da yaşamaktadır.
 
Bu kapsamda sorunların giderilmesi, yapılacak çalışmaları değerlendirmek ve çalışmalarda bulunmak üzere ilimizde bu alanda görevli değerli yöneticiler ile mevcut durumumuzu değerlendirmek ve varsa sorunları tartışmak üzere bu toplantıda bir araya geldik. Türkiye Büyük Millet Meclisi adına insan hakları konusunda incelemeler yapmak üzere Samsun’a gelen Samsun Milletvekilimiz Sayın Cemal Yılmaz DEMİR başkanlığındaki değerli Milletvekillerimize çok teşekkür ediyor, ilimize hoş geldiniz diyorum.’’dedi.
 
Toplantıya ayrıca TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu üyeleri Konya Milletvekili Kerim Özkul ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü İsmail TÜRKMENLİ ve kamu kurumlarının müdürleri katıldı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER