DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seyfettin BUDAK
Seyfettin BUDAK
Giriş Tarihi : 31-01-2024 10:57

Yanılmışım Tanrı Varmış / Antony Flew

Evrende üstün bir zihnin varlığını düşünmemiz için ne olmuş olması gerekir?

20. yüzyılda ateizmin babası olarak kabul edilen Antony Flew, “Yanılmışım Tanrı Varmış” eserinde Tanrı'nın yokluğu fikrinden varlığı fikrine neden ve nasıl geçtiğini şöyle anlatır:

''Tanrıyı keşfim, hiçbir inanca dayanmamaktadır. Doğadan hareket ederek bir muhakeme neticesinde ulaştığım bir sonuçtur.  

Bu evrenin karmaşık kanunlarının, bilim adamlarının Tanrı'nın zihni dedikleri şeyi ortaya koyduğuna inanıyorum.

Hayatın ve çoğalmanın ilahi bir kaynaktan başladığına inanıyorum.

Yarım yüzyıldan fazla bir süre ateizmi açıklayıp savunduktan sonra neden buna inanıyorum? Buna şöyle cevap verebilirim:

Bilim, doğanın Tanrı'ya işaret eden üç boyutuna ışık tutuyor.

Bunlardan biri, doğanın kanunlara uyduğu gerçeği…

Zira bir kanun varsa, kanun koyucu da vardır.

İkincisi, hayat boyutu; maddeden kaynaklanan ve zekice organize edilip amaca yönelik hareket eden varlık boyutu…

Üçüncüsü ise doğanın bizzat varlığı.". (1)

Flew, evrende yürümekte olan ince ayar sisteme ilişkin şu tespitlerde bulunur:

"Öncelikle, belirli kanunların ve değişmezlerin olduğu bir evrende yaşadığımız ve bunların bazılarının farklı olması durumunda yaşamın mümkün olamayacağı inkâr edilemez bir gerçekliktir.

İkinci olarak da, mevcut kanunlar ile değişmelerin yaşamın devam etmesini sağlıyor olması gerçeği yaşamın kaynağı sorusunun cevabını verememektedir. Bu koşullar yaşamın başlaması için gerekli ama yeterli değildir. " (2)

Flew'u Tanrı'nın varlığına ikna eden bir diğer unsur da DNA'nın yapısı olmuştur.

" ... Yaşamın kaynağının bir üçüncü felsefi boyutu ise bütün yaşam biçimlerinin temel unsurlarından biri olan kodlama ve bilgi işlemenin kaynağı ile ilişkilidir. Matematikçi David Berlinski'nin hücre hakkındaki yazdıklarına bir bakalım:

DNA'daki genetik mesaj kodlanarak çoğaltılır ve ardından RNA'daki mesajın amino asitlere aktardığı dönüştürme süreci gerçekleşir ve son olarak amino asitler bir araya gelerek proteinleri oluşturur.

Hücre aslında birbirinden farklı iki bilgi yöntemi ve kimyasal faaliyet yapısı ile evrensel genetik kod tarafından koordine edilir. " (3)

"Önemli nokta yalnızca doğada düzenlerin olması değil, bu düzenlerin matematiksel olarak kesin, evrensel ve 'birbirine bağlı' olmasıdır.

Einstein bunlara 'somut mantık' diyordu. Bizim sormamız gereken soru, doğanın bu şekilde bir bütün halinde nasıl geldiğidir? 

Bu kesinlikle Newton, Einstein, Heisenberg gibi bilim adamlarının sordukları ve cevapladıkları bir sorudur. Bu kişilerin buldukları cevap 'Tanrı'nın aklı' olmuştur.'’ (4)

"S. Hawking bu konu hakkında şunları söylemişti: En büyük kanıt evrendeki düzendir. Evren hakkında daha fazla şey keşfettikçe evrenin mantıklı kanunlarca yönetilmekte olduğuna dair daha fazla şey öğreniriz.

Ve aklımızda hala şu soru olur:

Evrenin var olma nedeni nedir?

İsterseniz Tanrı'yı bu denklemin cevabı olarak tanımlayabilirsiniz. " (5)

Flew, "Ateist arkadaşlara şu soruyu sormak isterim:" der:

"En azından üstün bir zihnin varlığını düşünmemiz için, bir neden oluşturmak üzere, ne olması ya da ne olmuş olması gerekir?" (6)

(1).  A. Flew, Yanılmışım Tanrı Varmış, s. 96.

(2). A. Flew, a.g.e., s.114.

(3). A. Flew, a.g.e., s.120.

(4.). A. Flew, a.g.e., s.96.

(5). A. Flew, a.g.e., s. 97.

(6). A. Flew, a.g.e., s.135; Prof. Dr. Şaban Ali düzgün, ‘’Dini Anlama Klavuzu’’, Yay. Otto yay., Ankara. 2017. s. 21-23.

NELER SÖYLENDİ?
@
Seyfettin BUDAK

Seyfettin BUDAK

DİĞER YAZILARI Acı İle Mutluluk Bir Arada Mı? Rasyonel Çaba Arttıkça Kesinlik Azalır Mı? Platon’a Göre Eğitim Zevkimiz okumaya dönüşür mü? Toplumun Rehberlik Servisi Aydınlar Kötüden İyi Çıkar Mı! Galen’e göre ahlakın kaynağı doğuştan mıdır? “Ben” bilinci Üç pizzacı Hayatın gerilimlerini aşmak mümkün müdür? Hayata anlamlı mı anlamsız mı bakmalı! İnsanın Sorularla Anlam Arayışı İman Mı İntihar Mı?/Tolstoy Sözün Özleri Z Kuşağının Zihin Dünyasındaki Kırılmalar Erken Karar Verme Hastalığı Özel Bireylerin Dünyası Otizmli Yağmur Adam Raymond Aklın Tarihsel Gelişimi Ateizm, teizm, agnostisizm ve deizm nedir? Hayatı Sebep ve Süreç Odaklı Yaşayıp Anlamlı Kılmak Yalnızlık Aforizmaları İnsanın Aşk Halindeki Beyanı Dua Altıncı His Gençler için ne yapmalı? Yalnızlık Niçin Ruh, Akıl ve Allah’a Mahsustur? Ölüme Teselli Aramak Medeniyetin Yolu Batı’dan Mı Geçer? Şehrin Öbür Tarafından Koşarak Gelen Adam Bilgi Bilinç ve Özgürlüğe Adanmış Kadın Hypatia Dert İnsanı Olmak Aşk imanın özgürlük bedeli midir? Suskun Yıldızların Gizemli Bakışı Kurban bayramınız mübarek olsun! Depremde vefat eden babalar anısına…Babasızlık Nedir Bilirim Din İle Varlık Sınırında Kapı Açmak Sanatla Varlık Sınırında Pencere Açmak Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Gönül Bahçesinde Yürümek Gözyaşım Düştüğü An Gönül Bahçesinde Yürümek Tefekkürün Serencamı Denizde Yürümek
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA