Erkeklerin başlarının belası Prostat kanseri nasıl bir hastalıktır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Erkeklerin başlarının belası Prostat kanseri nasıl bir hastalıktır!
11.10.2019 08:58:10

 

Erkeklerin başlarının belası Prostat kanseri nasıl bir hastalıktır!

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, erkeklerde ileri yaşlarda görülen prostat kanserinin erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

 Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, erkeklerde ileri yaşlarda en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, "Erkek üreme sisteminin parçası olan prostat kalın bağırsağın son kısmının önünde ve mesanenin altına yerleşmiştir. Sağlıklı bir prostat bezi gençlerde bir ceviz büyüklüğündedir. Yaş ilerledikçe büyüme eğiliminde olan prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri aynı zamanda prostatı terk ederek başka kemikler olmak üzere diğer organlara da yayılabilir.

Kesin nedeni bilinmeyen prostat kanserine, ileri yaş, ailede görünme, beslenme alışkanlıkları gibi risk faktörleri etki etme durumu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Sık idrara çıkma, gece idrara kalkma,  kesik kesik idrar yapma, ağrılı ve zor idrar yapma, kanlı idrar ve kanlı meni gibi belirtiler prostat hastalığınızın olduğuna dair ipucu olabilir ama prostat kanseri olduğunuzu göstermez. Erken evrede hiç bir belirti vermeyen prostat kanseri, kanser dokusu büyüdükçe yukarıda saydığımız şikayetleri verebilir. Bu yakınmalardan birisi varsa lütfen üroloji hekimine görünmeniz gerekmektedir.

Erken tanı konulabilen prostat kanseri tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir." diyerek sözlerine son verdi.

 

Büyük Anadolu Hastaneleri prostat prostat kanseri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert