Okullara TSE standardı geliyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Okullara TSE standardı geliyor!
02.11.2018 11:14:42

 

Okullara TSE standardı geliyor!

​Milli Eğitim Bakanlığı okullarda kazaların yaşanmaması ve okul ortamlarında öğrencilerin sağlık ve can güvenliğine yönelik tehdit ve risklerin sıfırlanması için teyakkuza geçti.

TSE ile ortak çalışma başlatan Bakanlık, 81 ildeki tüm okullar için standartlar belirleyecek ve uygulamaya koyacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülke genelindeki tüm okulların sağlık ve güvenlik standartlarına uygun hale getirilmesi ve öğrencilere yönelik olası risklerin ortadan kaldırılması için kapsamlı bir çalışma başlatıldığını söyledi.

ÇALIŞTAYLAR YAPILACAK

AKŞAM'a konuşan Selçuk, "Türk Standartları Enstitüsü ile işbirliği geliştirdik. Eğitim ortamı ve öğrenme süreçlerine ilişkin tüm bina ve alanlarda, sağlık ve güvenliğe yönelik standartlar oluşturulacak. Trabzon, Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Sivas'ta bu kapsamda çalıştaylar yaptık. TSE son bir değerlendirme yapıp uygulanacak standartları belirleyip, hayata geçireceğiz" dedi. Çalışma kapsamında, okul binalarının statik yapılarından tuvaletlerine, spor alanlarından bahçelerine kadar her noktaya standart belirlenecek. Acil durumlar analiz edilerek kayıt altına alınarak standartlara uygun hale getirilecek.

İLK YARDIM VE İŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ

MEB'in 2017'de başlattığı İlkyardımcı Eğitim Merkezleri Projesi de hızla ilerliyor. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında 81 ilde İlkyardımcı Eğitim Merkezleri oluşturuldu. Bu merkezlerde özel bir programı tamamlayan 167 öğretmen İlkyardımcı Eğitimcisi sertifikası aldı. Bakanlık Genelgesi doğrultusunda okullarda İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi ise sürüyor.

Akşam

 

TSE Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Sağlık Bakanlığı MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER