Yeni sistemin parolası, Güçlü iktidar, güçlü meclis’tir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yeni sistemin parolası, Güçlü iktidar, güçlü meclis’tir!
07.05.2018 09:04:20

 

Yeni sistemin parolası, Güçlü iktidar, güçlü meclis’tir!

Başbakan Binali Yıldırım, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İstanbul 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, 'Çıkaracağımız aday, ekonomiden iyi anlayacak, kavgacı olmayacak.' dedi. Gerisini söylemeye lüzum var mı? Adaylarında bu iki vasıftan eser var mı? Bir de aşağılayıcı bir şey yaptı. Önce adayın rozetini çıkardı, ay yıldızlı bayrağı taktı. Güzel, buna bir itirazımız yok. Ay yıldızlı bayrak, bizim bağımsızlığımızın sembolü. Ama ondan sonrası hazin. Kürsüde adayı çağırıyor, cumhurbaşkanı adayı yapacağı ismi çağırıyor, ne diyor? 'Muharrem İnce gel buraya, gel buraya' diyor. Türkiye'ye cumhurbaşkanı yapacağın adaya böyle mi hitap edilir?" dedi.

Yıldırım, "24 Haziran seçimlerini yeni bir şölene dönüştürecek miyiz? Büyük coşku ve heyecanla yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olarak, Cumhurbaşkanımızı, Recep Tayyip Erdoğan'ı seçecek miyiz?" diye sorduğu katılımcılardan, "Evet" yanıtını aldı.

"Yeni sistemde cumhurbaşkanı seçilsin, meclis önemli değil." denildiğini aktaran Yıldırım, "Külliyen yanlış. Yeni sistemde Meclis çok önemli hale geldi, milletvekilleri çok önemli hale geldi. Yeni sistemin parolası 'Güçlü iktidar, güçlü Meclis'tir. O bakımdan hem milletvekili seçiminde hem de cumhurbaşkanlığı seçiminde çok çalışacağız, İstanbul'da yeni bir rekora inşallah imza atacağız." diye konuştu.

Yıldırım, muhalefetin günlerce "mikroskopla" aday aradığını, çatı kurmaya çalıştığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Tabii çatı çürük olunca, çöktü. Çatıları da bir işe yaramadı. Ancak biz Cumhur İttifakı olarak MHP ile AK Parti öyle bir çatı kurdu ki evelallah bu çatı sağlamdır çünkü bu çatıyı millet kurmuştur. Milletin kurduğu çatı, Türkiye'nin geleceğidir. Bu çatının arkasında Yenikapı ruhu vardır. Bu çatının arkasında Türkiye'nin değişmez 4 değeri vardır. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet... Bu ilkeleri benimseyen herkes bu çatının altında yer alabilir. Bu çatının altına PKK giremez, bölücüler giremez, Türkiye'yi bölmeye çalışanlar asla giremez. Bu çatı, Türkiye'nin geleceğidir."

"Ana muhalefetin de genel başkanının aday olmasını beklerdik"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzun süre adayın özelliklerini saydığını dile getiren Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, 'Çıkaracağımız aday, ekonomiden iyi anlayacak, kavgacı olmayacak.' dedi. Gerisini söylemeye lüzum var mı? Adaylarında bu iki vasıftan eser var mı? Bir de aşağılayıcı bir şey yaptı. Önce adayın rozetini çıkardı, ay yıldızlı bayrağı taktı. Güzel, buna bir itirazımız yok. Ay yıldızlı bayrak, bizim bağımsızlığımızın sembolü. Ama ondan sonrası hazin. Kürsüde adayı çağırıyor, cumhurbaşkanı adayı yapacağı ismi çağırıyor, ne diyor? 'Muharrem İnce gel buraya, gel buraya' diyor. Türkiye'ye cumhurbaşkanı yapacağın adaya böyle mi hitap edilir? Önce kendi içinde tutarlı olacaksın." diye konuştu.

Binali Yıldırım, başından itibaren CHP ve diğer partilerin cumhurbaşkanı adayı olarak partilerinin genel başkanlarını çıkarması gerektiğini söylediklerini belirterek, "Tıpkı biz, Genel Başkanımızı, Cumhurbaşkanımızı, milletin adamını, Recep Tayyip Erdoğan'ı aday gösterdiğimiz gibi, ana muhalefetin de genel başkanının aday olmasını beklerdik. Ama yok, olamaz çünkü Türkiye'yi yönetmek kabiliyet ister, iddia ister. O yüzden de hep dışarıdan aday aradılar. Sonunda lastik patladı, aday bulamadılar. Neyse bu da bir kazanımdır, en azından partisinden bir aday çıkardı. Bu da bir adımdır, bir ilerlemedir. Çünkü her parti kendi adayını, kendi bünyesindeki adayını çıkarmalıdır. Başından beri biz bunu söylüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Katılımcılara, "Hazır mıyız? 24 Haziran'da yeni bir tarih yazacak mıyız? Milletin adamını, cumhurbaşkanı olarak tekrar seçmeye var mısınız?" diye soran Yıldırım, gelen "Evet" yanıtı üzerine, "İstanbul her zaman farklı. İstanbul Türkiye'nin özeti. İstanbul demek Diyarbakır demek, Edirne demek, Adana demek, Trabzon demek, Sivas demek, Erzurum demek, Bursa demek, Evlad-ı Fatihan demek. İstanbul, bu coğrafyanın en büyük medeniyet merkezidir, tarihin en ihtişamlı dönemlerine şahitlik etmiştir." diye konuştu.

"İstanbul ticaretin, sanayinin, emeğin, bereketin merkezi"

Yıldırım, İstanbul'un ticaretin, sanayinin, emeğin, bereketin merkezi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İstanbul, kıtaları birleştiren bir şehir. 7 tepeli İstanbul'a birçok eser yaptık. 16 yıl boyunca İstanbul'u büyük projelerle buluşturduk. İstanbul'u Ankara'yla hızlı trenle bağladık. Hızlı tren bugüne kadar 16 milyon vatandaşımıza hizmet etti. Bununla yetinmedik, İstanbul'a yeni bir gerdanlıkla boğazda Asya ile Avrupa'yı birleştirdik. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle İstanbul'a yeni bir gerdanlık taktık. 'İstanbul'u sadece denizin üstünden değil, denizin altından da geçmek lazım.' dedik ve Marmaray'ı yaptık. Bugüne kadar Marmaray'la 300 milyona yakın yolculuk oldu. 'Marmaray'a bir de kardeş lazım.' dedik, Avrasya Tüneli'ni yaptık ve iktidarımız döneminde İstanbul'u Asya'dan Avrupa'ya 2 alt tünel, bir köprüyle birleştirdik.

'Bu da yetmez. Büyüyen, kalkınan Türkiye'ye yakışan en büyük havalimanı İstanbul'a yakışır.' dedik ve İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Bu yıl 29 Ekim'de ilk etabını inşallah hizmete alacağız. İstanbulumuz için hayırlı uğurlu olsun. Yıllardır Türkiye'nin gündeminde olmuş Osmangazi Köprüsü'yle İstanbul'u Yalova'ya, Bursa'ya bağladık ve İstanbul-İzmir Otoyolu'nu gerçekleştiriyoruz. İstanbul-İzmir arası 3 saatin altına inecek. Ne yapsak, hangi hizmeti getirsek, hangi güzel projeyi gerçekleştirsek, İstanbul bunu fazlasıyla hak ediyor çünkü İstanbul bizim ilk göz ağrımız çünkü İstanbul Türkiye'nin lideri, kutlu yürüyüşün mimarı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehri. İstanbul Türkiye'nin özetidir."

Konuşmasının sonunda, katılımcılara, "İstanbul, büyük değişime hazır mıyız? Milli irade davasına omuz vermeye devam mı? Demokrasi ve özgürlük mücadelemizde beraber yürümeye var mısınız? Ülkemizin kazanımlarını koruyacak mıyız? Milletin kardeşliğini geliştirmeye hazır mıyız?" diye soran Yıldırım, salondan gelen "Evet" yanıtı üzerine, "Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun." diyerek sözlerini tamamladı.

​Başbakan Binali Yıldırım Cumhur İttifakı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert