ABD, Türkiye'nin Venezuela'yla Altın Ticaretini İncelemeye Aldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
ABD, Türkiye'nin Venezuela'yla Altın Ticaretini İncelemeye Aldı
01.02.2019 10:49:34

 

ABD, Türkiye'nin Venezuela'yla Altın Ticaretini İncelemeye Aldı

ABD'li bir yetkilinin açıklamasını haberleştiren Bloomberg, ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezuela ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldığını yazdı.

Bloomberg TV’den Constantine Courcoulas’ın haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı'nın terör finansmanıyla mücadele sorumlusu Marshall Billingslea'nın cuma günü Ankara'da Türk yetkililerle yapacağı görüşmede Venezuela ile ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtildi.

ABD'li bir üst düzey yetkilinin ifadelerine dayandırılan iddiaya göre, ABD uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezuela ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. İncelemeler kapsamında, ABD yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespiti durumunda 'ABD'nin harekete geçeceği' kaydedildi.

Billingslea'nın Ankara temaslarında görüşme başlıklarının İran'dan oluşmasının planlandığını belirten ABD'li yetkili, ancak muhtemelen Venezuela ile ticari ilişkilerin de ele alınacağını aktardı.

'TÜRKİYE WASHİNGTON'U HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI'

'ABD, Venezuela'nın altın ihracatını kısıtlamak için yaptırım hazırlıyor'

ABD'li üst yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Nicolas Maduro'ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Yetkili "Venezuela meselesinde Türk ve diğer hükümetlerle yaptığımız konuşmada Maduro rejiminin meşruiyetini kabul etmediğimizi belirttik. Ayrıca bu konuda bize katılmalarını istedik, ama bu güne kadar Türkiye'den olumlu bir cevap gelmedi" diye konuştu.

Resmi verilere göre Türkiye Venezuela'dan 2018'de arıtma ve işleme amacıyla 900 milyon dolar değerinde altın ithal etti. ABD'li yetkililer, Venezuela kaynaklı söz konusu altın ithalatının bir kısmının İran'a yönelik yaptırımları ihlal ederek İran'a yönlendirilmiş olabileceği iddialarını ortaya atmıştı.

ABD Venezuela Türkiye altın ticareti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER