Afet çantanız hazırlayın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Afet çantanız hazırlayın!
29.09.2019 09:47:31

 

Afet çantanız hazırlayın!

Uzmanlara göre deprem gerçeğine karşı alınacak en önemli tedbir, afet sonrası oluşacak olumsuz şartlara hazırlıklı olmak...

Dünyada deprem başta olmak üzere yeryüzündeki doğal afetlerin hepsinde ölümlerin ve yaralanmaların büyük bir kısmı olaydan hemen sonraki saatlerde gerçekleşiyor. Bu sebeple hemen yanı başımızda durması gereken “afet çantası” olağanüstü dakikalardan sonra hayatta kalmak için son derece önemli. Her doğal afette olduğu gibi, deprem için de en önemlisi olağanüstü şartlara ayak uydurarak hayata tutunmamızı sağlayacak hazırlıkların yapılmış olması. Zira afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin yer aldığı “Afet ve Acil Durum Çantası”, yardım ekipleri ulaşana kadar afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılamalarında hayati fonksiyon özelliği taşıyor.

Yiyecek:

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu vb).

Giyecek:

İç çamaşırı, çorap, yağmurluk, iklime uygun giysiler.

Önemli belge fotokopileri:

Önemli belge fotokopiler, kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb) tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Hijyen malzemeler:

Sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macun, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı vb.

Su:

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Diğer malzemeler:

İlk yardım çantası, uyku tulumu veya battaniye, çakı, düdük, küçük makas, kâğıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli).

DİRİLİŞ POSTASI

afet çantası deprem sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert