Cumhurbaşkanımız katar'a gidebilir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanımız katar'a gidebilir!
16.06.2017 08:55:51

 

Cumhurbaşkanımız katar'a gidebilir!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair açıklamalar yaptı.

Kalın'ın konuşmasından satır başları:

Yoğun telefon diplomasisi bu hafta da devam edecek. Bizim hem Katar hem Suudi Arabistan ile yaptığımız temaslar çerçevesinde öncelikli hedefimiz bu sorunun çözülmesi. Burada Suudi Arabistan'ın da önemli bir aktör olduğunu söylemeliyim. Bu çerçevede bu krizin bir an önce çözülmesi için biz de imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Bu çerçevede Katar'da özellikle insanların günlük hayatını etkileyen bir takım tedbirler alınması için bizde de STK'lar, çeşitli kurumlarımız harekete geçti. Katar'da Türk askeri üssünün kurulması için bir süreç de onaylandı. Bu üssün amacı güvenlik sağlamaktır. Askeri faaliyet içerisinde bulunmak değildir. İlk anlaşma nisan 2016'da imzalanmıştı.

Irak referandumu

Irak'ta referandum kararı... Dün sayın Cumhurbaşkanımız da bunu doğru bir çerçeveye oturtarak ifade ettiler. Irak'ın toprak bütünlüğüne aykırı bir girişim olacaktır. Referandumun aynı zamanda Kerkük'te yapılacak olması bizim için ayrıca soru işareti. Bir diğer önemli konu da, referandum kararının bir an önce iptal edilmesi.

Musul operasyonu

DEAŞ sonrası Musul'un yeniden inşası konusunda Türkiye elinden geleni yapmaya hazırdır. Operasyonlar sonrası yıkıma uğrayan şehirlerde yeniden inşa sürecinde biz de hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Suriye'deki ateşkes süreci

Suriye'de ateşkes süreci yeni bir döneme girdi. Bir mutabakat sağlandı. Bunun askeri modeliteleri çalışılıyor. Çatışmasızlık bölgeleri önemli bir adımdır. Rejimin sahada çıkarttığı zorlukların farkındayız. Bu noktada özellikle Rusya ve İran'a da rejim yönünde daha fazla baskı yapmaları gerektiği konusunda çağrılarımız da devam ediyor.

Rakka operasyonu

Biz de sayın Cumhurbaşkanımızın güzel formülasyonu ile "hayırlı olsun" dedik. Onları Rakka'da kendi başlarına bıraktık. Daha önce bize ifade edilen YPG-PYD unsularının gittikleri yerlerden çekileceği açıklamalarının doğru olmadığını gördük. Benzer durumların başka yerlerde de yaşandığını biliyoruz. İkinci konu da, YPG-PYD unsurlarına verilen silahların bize karşı kullanılmayacağına dair güvenceler. Türkiye'nin ulusal çıkarlarını tehdit eden bir durum söz konusu olduğunda Türkiye gerekli adımları atar. Türkiye kendi ulusal çıkarlarını koruyacak adımları, tereddütsüz biçimde atar.

FETÖ davaları

FETÖ davaları şu an devam ediyor. Biz de bu davaarın takipçileri olacağız. Zanlıların savunmalarında hala bunun bir kontrollü darba, tiyatro olduğuna dair ifadeler olduğunu görüyoruz, bunların dile getirilmesi 15 Temmuz şehitlerine saygısızlıktır. Bu konuda bizim tavrımız çok net. Türk adaleti bu konuda kararı verecektir. Bu zanlılar mutlaka cezalarını çekecektir. FETÖ'yle mücadele Türkiye ve dünyada devam edecektir.

Uyuşturucu ile mücadele

Terörün başlıca kaynağı uyuşturucu ticaretidir. Özellikle son günlerimizde gençlerimizin çok kullanılması nedeniyle bu konuda Cumhurbaşkanımız tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Bakanlıklarımız bununla ilgili kapsamlı bir çalışma başlattı. Aynı şekilde ailelerin üzerine de büyük bir yükümlülük düşmektedir.

15 Temmuz anması

15 Temmuz'un senei devriyesi yaklaşıyor. 15 Temmuz ile ilgili bir takım anma faaliyetleri planlanmaktadır. Bir hafta boyunca yapılması planlanıyor. 10-16 Temmuz tarihleri arasında. Bu konu ile ilgili yurt dışında da çalışmalar yapılacak. İstanbul ve Ankara anıtlar yapılmakta, açılış da Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile gerçekleştirilecek.

Soru- Cevaplar

Katar kriziyle ilgili Cumhurbaşkanının görüşmeleri

Fransa, Katar ve Cumhurbaşkanımız arasındaki bir üçlü görüşme planlanıyor. Sayın Trump'la da bir görüşme olabilir. Bizim amacımız bütün yapıcı faktörleri devreye sokmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya katkı sunacağı düşünülürse Cumhurbaşkanımız Katar'ı ziyaret de edebilir.

AİHM'in KHK ile işten çıkan memurlar hakkındaki kararı

İsabetli bir karar. Bizde de bir komisyon kuruldu. Mağdur olduğunu düşünen vatandaşlarımız buralar başvurularını yapabilirler.

Irak'ın referandum kararı. Türkiye yaptırım uygulayacak mı?

Şu an gündemimizde böyle bir şey yok. Bizim amacımız müzakere edilerek bu hatadan dönülmesi. Onlarla konuşmadan böyle bir karar almayız. İyi ilişkilerimiz var ve bize göre bu hatadan dönülmesi konusunda biz elimizden geleni yapacağız.

CNN TURK

İbrahim Kalın Katar Irak referandumu Rakka fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert