Diyaliz Bölümü Mezunları Sağlık Bakanlığı’ndan İş İstiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Diyaliz Bölümü Mezunları Sağlık Bakanlığı’ndan İş İstiyor!
12.08.2017 09:53:56

 

Diyaliz Bölümü Mezunları Sağlık Bakanlığı’ndan İş İstiyor!

Yüksekokul bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip, önlisans programlarının önemli bir parçası haline gelen Diyaliz bölümü mezunları işsizlik ve atama sorunlarıyla karşı karşıya.

Üniversitede aldıkları 2 yıllık eğitimin ve aylarca süren staj çalışmalarıyla öğrendiklerini en iyi şekilde hastalarına uygulamak isteyen yaklaşık 15.bin Diyaliz bölümü mezunu, 2 aylık kursa gidip sertifika alan hemşire, att ve ebe unvanına sahip kişilerle birilikte çok ciddi bir yekun oluşturuyor.

İki aylık sertifika eğitimi ile iki yıllık önlisans eğitiminin aynı kefede tutulması, hem sağlık camiası için hem de işin asıl sahibi olan Diyaliz Teknikerleri için çok büyük bir haksızlık oluşturuyor.

Türkiye Diyaliz Teknikerleri’nden yapılan açıklamada konuyla alakalı olarak şunlar kaydedildi;

“ Devlet hastanelerinin yanı sıra özel diyaliz merkezlerinin iş ilanlarında dahi 'tecrübeli diyaliz hemşiresi, sertifikalı hemşire aranıyor' ibareleri teknikerlerin önünü her türlü kapatmaktadır. Kaldı ki sertifikasız sağlık memuru, hemşire, att gibi çeşitli personellerin bile diyaliz ünitelerinde görev alması bizleri tamamen umutsuzluğa sürüklemektedir. Sertifika dışında sertifikasız personelin de bizim iş alanlarımızda çalışıyor olması diyaliz teknikerinin iki yıllık emeğiyle aldığı diplomayı hiçe sayıp boşa çıkarmaktan başka bir şey değildir.

Halbuki Sağlık Bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında, Diyaliz Teknikerleri Hemodiyaliz Ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur.

Sağlık Bakanlığı geçmiş yıllarda Hemodiyaliz servislerinde yaşanan, sağlık personeli sıkıntısından dolayı Hemşire  ünvanı olan kişilere Diyaliz Sertifikası alarak çalışma imkanı vermiştir.

Günümüz itibarıyla Türkiye’nin çeşitli illerinde diyaliz hastaları artmış olup bununla birlikte hemşirelere verilen sertifika imkanı da çoğalmıştır.

Aynı hızla üniversitelerin Diyaliz Teknikerliği Programlarıda yaygınlaşmıştır. Günümüzde ise Diyaliz Teknikeri mezun sayısı ortalama olarak yıllık 4000 civarında iken, sertifika alarak çalışan hemşire sayısı 8000 civarındadır.

Kamuda görev yapan Diyaliz Teknikeri sayısı ise sadece 400 civarındadır.

Bizler Diyaliz Teknikerleri olarak yapılan bu adaletsiz dağılımın önüne geçebilmek için, Sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek durumu izah etmeye çalışıyoruz. Artık Diyaliz Teknikeri sayısı yeterli  düzeyde olduğu için Sağlık Bakanlığı’nın Diyaliz Teknikeri atama sayısını arttırmasını talep ediyoruz.

Sağlık Bakanlığında Diyaliz Teknikerlerinin istihdam sorununun biran önce çözülmesi için bakanlığın gerekli düzenlemeyi yapmasını talep ediyoruz.

 

Diyaliz Teknikerleri olarak, gerek Kamu Hastanelerinde gerekse Özel Hastanelerde çalışmak için yeterli sayıya

ulaştığımız apaçık ortadadır. Hemşire, att ve ebe gibi unvana sahip kişilere 2 ay kurs verilerek kazandıkları Sertifika alımlarının durdurulmasını işin asıl sahipleri olan bizlerin Kamu Hastanelerinde görev almak üzere yeterli  atama kontenjanlarına sahip olmasını umut ediyoruz.

 

Türkiye Diyaliz Teknikerleri Sağlık Bakanlığı Hemodiyaliz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
diyaliz teknikeri     2017-08-14 artık diyaliz teknikerlerinin bu durumunu sağlık bakanının görmesi lazım. atanamıyoruz. 82 puan alıyoruz işsiziz.........
GALERİLER
Advert
Advert