Fethullah Gülen’in doğum günü Kutlu doğum haftası bu yıl da kutlanacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fethullah Gülen’in doğum günü  Kutlu doğum haftası bu yıl da kutlanacak!
09.04.2017 12:19:16

 

Fethullah Gülen’in doğum günü Kutlu doğum haftası bu yıl da kutlanacak!

FETÖ/PDY elebaşısı Fethullah Gülen’in doğum günü olarak ilk kez 1989 yılında kutlanmaya başlanılan Kutlu Doğum Haftası bu yıl da kutlanacak.

Bu yıl, “Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, referandum dolayısıyla 17 Nisan 2017 tarihinde başlatılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak açıkladı.

 ‘Kutlu Doğum Haftası’nın, ‘Nur Cemaati’ girişimi ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ilk kez 1989 yılında kutlanmaya başlandığı biliniyor olmasına rağmen, 17/25 Aralıktan sonra 2014’te, 2015’de, 2016’da ve bu yıl da kutlanacak olması şaşkınlıkla karşılanıyor.

Bilindiği gibi Kutlu doğum Haftası, 27 Nisan 2007 e muhtırasının ardından 23 Nisan’ın dışarıda bırakılması için 14 – 20 Nisan’a sabitlendi.

Kutlu Doğum Haftası bu yıl da müftülükler ve Diyanet Vakfı eliyle kutlanacak.

NEDİR BU KUTLU DOĞUM

İsmet özel, Kutlu Doğum Haftası ve mevlit geleneğini, Hıristiyanlıktaki gibi yortuları bulunmayan İslam’ın protestanlaştırılması olarak görüyor.

MümtazerTürköne Kutlu Doğum’un nasıl ortaya çıktığını bakın şöyle anlatıyor;

“1989 yılında, Türkiye Diyanet Vakfı’nda Yayın Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başlamıştım. Kurul başkanımız Profesör Süleyman Hayri Bolay'dı.

İkinci isim ise üç yıl önce aramızdan ayrılan Ayvaz Gökdemir'di. Ayvaz Bey, Türk milliyetçiliği yoluna, onun güçlü telkinleri ile adim attığım için hayatımda etkisi fazladır. Kurul, milliyetçi düşünce geleneğinden gelen toplam altı ilim ve fikir adamından meydana geliyordu. "Kutlu Doğum Haftası", ise baslar başlamaz bu kurulun aldığı bir kararla ortaya çıktı. Teklif Süleyman Hayri Bey'den gelmiş, "Kutlu Doğum" ismini de rahmetli Ayvaz Bey bulmuştu. İlerleyen yıllarda, Mevlit Kandili kış aylarına tesadüf edince, Kutlu Doğu’mu sabitlemeye karar verdik. Miladi takvime göre nisan ayında bu hafta, Diyanet'in önayak olmasıyla "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan edildi. Baslarda epeyce itiraz geldi. Bidat olarak görüldü”

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş de Kutlu Doğum Haftasını uydurma ve bid’at olarak değerlendiriyor.

 “KUTLU DOĞUM HAFTASI” TÜRKİYE’NİN DIŞINDA HİÇ BİR ÜLKEDE KUTLANMIYOR.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri de 1989’da başladı ve hicri takvime göre, Mevlit Kandili’nin peşi sıra düzenlendi. Ancak 1994 yılından itibaren, diğer dini günlerin aksine miladi takvime göre kutlanmaya başladı.Diyanet 2008 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na alternatif kutlama olarak gösterilmesi gibi hiç de doğru olmayan bazı değerlendirmelere yol açması gerekçesiyle haftayı yedi gün öne aldı ve 14-20 Nisan ilan ediverdi. Peygamber’ Efendimiz’in doğum günü resmi bir genelge ile bir kez daha değiştirilmiş oldu.

KUTLU DOĞUM RESMİ GAZETE’DE

İş öylesine ciddiyetsiz bir hal aldı ki yıllardır Türkiye’de Peygamber Efendimizin doğum günü yılda iki kere etkinliklere vesile oluyor. Zira yıllardır alışılageldiği üzere Müslümanların bir bölümü Peygamber’imizin doğum gününde Mevlit kandillerinde buluşuyorlar. Doğum zamanı anlamına gelen Mevlit hicri takvime göre her sene şubat’ın değişik tarihlerine denk gelir. Böyle olunca,14-20 Nisan olarak sabitlendi.

Bu durumu, Resmi Gazete’nin 13 Şubat 2010 tarihli sayısında yayımlanan bir genelgede bulabiliyoruz. Bu genelgede Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanmasına ilişkin usul ve esaslar tek tek sıralanıyor. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesiyle okullarda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlenmesi sağlandı.

Aslında adı üstünde bir gün olan doğum gününün bir haftaya yayılması Hıristiyanların Noel yortusuna alternatif bir hafta yaratılmaya çalışıldığı yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Özellikle bu haftanın mucitlerinden Fethullah Gülen Hoca’nın kimi ifadeleri bu yorumları destekliyor. Fethullah Gülen Hoca Ekim 1991’de Sızıntı dergisindeki yazısında şöyle diyor: “Acaba bu Kutlu Doğum’u daha içten ve daha ciddî olarak değerlendiremez miyiz? Hz. İsa ile alâkalı günler, halkı hıristiyan olsun-olmasın, hemen her ülkede âdetâ neş’e, sevinç kıyametleriyle kutlanır; Her tarafa O’nun adına tebrikler, hediyeler yağar.. Dört bir yan kandillerle süslenir; çarşı-pazar renklerle-ışıklarla kahkaha atar”

kutlu doğum feto fetö/pdy fethullah gülen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sami     2017-04-10 Aşağıdan üçüncü paragrafta "şubatın değişik tarihlerine" diyerek ne kadar cahil olduğunuzu da göstermişsiniz..
GALERİLER
Advert
Advert